20. Ulusal Eğitim Şûra kararlarının uygulanmasına yönelik 2. rapor yayımlandı

1-3 Aralık 2021 tarihlerinde toplanan 20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği”, “Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin Mesleksel Gelişimi” temaları ele alınmış,  Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlık ettiği Genel Kurul’a getirilen 124 unsurun 107’si oy birliği, 17’si ise oy çokluğu ile kabul edilmişti. Genel Kurul’a gelen 4 teklifin ise 2’si oy çokluğu, 2’si oy birliği ile kabul edilmişti. Böylelikle büyük bir çoğunluğu oy birliği ile kabul edilen 128 tavsiye kararı ortaya çıkmıştı.

Şûra kararlarına yönelik uygulamaların takip edileceği kelamını verdiğini hatırlatan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yedi yıl ortadan sonra topladığımız 20. Ulusal Eğitim Şûrası’nda ortaya çıkan görüş birliği çok kıymetliydi. Şûra kararlarının takipçisi olacağımızı belirtmiştim. Hesap verebilirlik prensibimiz kapsamında geldiğimiz noktayı periyodik olarak kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu çalışmalar, sıklıkla tartışma konusu olan şûra kararlarının uygulanmasına dair kıymetli bir takip düzeneği olarak iş görüyor. Birinci raporu, 6 Mart 2022 tarihinde kamuoyu ile paylaştık. Bu raporda hem Bakanlık tarafından attığımız adımları ayrıntılı bir formda açıklamış ve bu adımların şûra tavsiye kararları ile tutarlılığını incelemiştik. 3 Aralık 2021 ile 3 Mart 2022 ortasındaki üç aylık periyoda odaklanan çalışmada attığımız adımların 57 farklı tavsiye kararı ile bağlantılı olduğu ortaya konulmuştu. Bu adımların temel eğitimde fırsat eşitliğinde ağırlaştığı lakin her üç temaya yaygınlaştığı belirtilmişti.” diye konuştu.

Bugün açıklanan ikinci çalışmada ise 3 Mart ile 3 Haziran 2022 ortasındaki ikinci üç aylık periyotta izlenen siyasetlerin şûra tavsiye kararları ile ahenginin değerlendirdiğini belirten Bakan Mahmut Özer şunları kaydetti:

20. Ulusal Eğitim Şûrası yedi yıl ortanın akabinde 1-3 Aralık 2021 tarihleri ortasında toplanmıştı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan şûra, üç gün sürmüştü. Öğrenci, öğretmen, eğitim yöneticileri, veliler, eğitim araştırmacıları, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler üzere farklı paydaşlarla gerçekleştirilen şûra, eğitim siyasetleri açısından değerli çıktılar sağlamıştı.

 
20. Ulusal Eğitim Şûra kararlarının uygulanmasına yönelik ikinci rapora ulaşmak için tıklayınız