2023’te de Türkiye’ye turist akını olacak

Türkiye’ye Ocak-Temmuz periyodunda gelen Yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 128,28 arttı. Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm Rehberliği Kısım Lideri Prof. Dr. Orhan İçöz, Türkiye’nin 2022 turizm dönemini yorumlayarak “2023’te Memleketler arası alanda Türkiye’ye olan talebin yüzde 40 civarında artmasıyla 50 milyon Turist bekleniyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı Ocak-Temmuz devri bilgilerine nazaran yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın 7 aylık periyoduna nazaran yüzde 128,28 artarak 23 milyon 30 bin 209 oldu. Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 137,36 artış ve 2 milyon 992 bin 551 kişiyle Almanya birinci, yüzde 41,36 artış ve 2 milyon 197 bin 331 şahısla Rusya ikinci, yüzde 2036,01 artış ve 1 milyon 810 bin 248 bireyle İngiltere üçüncü sırada yer aldı. TÜİK bilgilerine nazaran, Türkiye’ye gelen 3 milyon 165 bin 538 yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ile birlikte toplam 26 milyon 195 bin 747 ziyaretçi ağırlandı. Türkiye, Temmuz ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 52,84’lük artışla 6 milyon 665 bin 129 yabancı ziyaretçi ağırladı.

TÜİK’in Nisan-Haziran bilgilerine nazaran ise turizm gelirinin yüzde 83,8’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 16,2’si ise yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarından elde edildi. Konaklama yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 81 dolar, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının ortalama gecelik harcaması ise 65 dolar oldu. Bu devirde turistlerin kişi başı harcama ölçüsü 845 dolar, gecelik harcamaları ise ortalama 78 dolar olarak hesaplandı. Master Card bilgilerine nazaran, kişi başına en çok para harcayan ülkeler Rusya, Almanya, İngiltere, ABD, Hollanda, Kuveyt ve Katar oldu. Turistlerin ortalama kalış mühletleri 4,5 gün olurken en çok Alman, Rus, İngiliz ve Bulgar turist ağırlandı.

“TALEP ARTINCA FİYATLAR DA YÜZDE 25 ARTACAK”

2023’te 50 milyonun üzerinde turist beklendiğinin muştusunu veren Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Kısım Lideri Prof. Dr. İçöz, “Bu uygun bir haber, fakat ulaşım açısından dezavantajı var. Avrupa Birliği’ne üye ülkelere uçuşlara AB dayanak veriyor ve bu durum Avrupalı turistler için Yunanistan üzere ülkelere daha düşük fiyata uçma cazibesi yaratıyor. Hala devam eden savaşın ve uygulanan yaptırımların da tesiri ile Rusya’dan gelen turist sayısının 3 milyonu sıkıntı aşacağı iddia ediliyor. 2023’te ise milletlerarası alanda Türkiye’ye olan talebin yüzde 40 civarında artması bekleniyor. Lakin doğal olarak tıpkı süratte konaklama oda arzını artıramayacağımız için Dolar ve Euro üzerinden konaklama fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 artış kelam konusu olması öngörülüyor” dedi.

“KARŞILAŞTIRMA 2019’A NAZARAN YAPILMALI”

Prof. Dr. Orhan İçöz, yanlışsız bir kıymetlendirme yapmak için bu sayıları turizmin tepe yaptığı periyot olan 2019’la karşılaştırmak yapmak gerektiğini anlatarak “Haziran sonuna kadar olan periyotta 2021’e kıyasla yüzde 185’lik bir artış var. Lakin hesabımızı 2019’a nazaran yapmamız lazım. Zira 2019 turizmin tepe yaptığı periyottu. O vakit bu devirdeki toplam turist sayısı 21 milyondu ve 19 milyon ziyaretçi sayısı kuşkusuz daha düşük ancak 2019’a da yakın. Bu sene savaş nedeniyle Ukrayna’dan turist gelemiyor lakin evvelki yıllara nazaran azalsa da Rusya’dan ve Rusça konuşan öteki ülkelerden turist gelişi vardır. Gurbetçiler de ülkemiz için kıymetli bir turizm pazarı, fakat bu ziyaretçiler genelde akraba ziyaretinde bulunduğu için konaklama ve yeme içme masrafları çok olmuyor. Batılı ülkelerden gelen turistler konaklama olarak çok uzun müddet kalmıyor” dedi.

ALMANYA’DAN 2 MİLYON ZİYARETÇİ

Türkiye’yi bu yıl en çok ziyaret eden ülkelerden bahseden İçöz, “Türkiye’ye gelen Alman turist sayısı birinci 6 ayda 2 milyon 30 bin ziyaretçi olarak 2019’dan yüzde 12 daha fazla ve bu sayı Temmuz 2022 prestijiyle 2 milyon 992 bin şahsa yükselmiştir. Alman turist sayısı 2019’un birinci 6 ayı için 1 milyon 800 bin olarak gerçekleşmişti. Önümüzdeki aylarda da Almanların gelmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Alman turist sayısındaki bu artış ülke turizmi için epeyce yeterli bir haber, zira Almanlar tüm dünyada nüfuslarına nazaran en fazla seyahate çıkan ve güzel para harcayan turistler olarak kabul ediliyor, bu nedenle Türkiye daha fazla Alman turist çekmek için uğraşmalıdır. İngilizlerin sayısı da 2019’a nazaran 250 bine yakın artış gösterdi. İngilizler dünyanın en tecrübeli ve klasik turistlerdir. Onlar için turizm bir gelenektir bu nedenle daha fazla İngiliz’i Türkiye’de görmek turizmin geleceği açısından optimist bir durum. İngilizlerin önümüzdeki yıllarda daha çok geleceği kestirim ediliyor. Ucuzlukta onlar için birinci sıradayız tercihte ise 7’inci sıradayız. İngilizler Türkiye’de günde ortalama 86 pound harcıyorlar ve bu sayı İspanya ve Hırvatistan üzere ülkelerde çok daha yüksek. Avrupa pazarı olarak eksik kaldığımız bahis Hollandalı turistlerdir, sayıları 500 binin altında, ülkeye epey az giriş yaptılar. Orta Doğu pazarı olarak da İranlılar son 4-5 senede çok fazla geliyorlar ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye’de kendilerini daha rahat hissediyorlar. Belirtilen periyotta Gürcüler ve Irak’tan gelen turistler ise 500 bin civarında” diye konuştu.

“SAYISI AZ LAKİN ÇOK PARA HARCAYAN TURİST İSTENİYOR”

İstanbul ve Antalya’nın Türkiye’de turizmin liderliğini yapan kentler olduğunu belirten İçöz, “Destinasyon popülerliğinde birinci sırada olan İstanbul bu periyotta yaklaşık 7 milyon turist ağırladı. İkinci tanınan destinasyon olan Antalya’ya da birinci altı ayda 6 milyon turist geldi. Bu bilgileri güzel izlememiz gerekiyor. Turistler hangi imkanları hangi seviyede istiyorlar, bunları hesaplamamız lazım. Aslında istenen şey daha fazla turist değil, daha az ancak daha çok para harcayan turist. Böylelikle hem ülke kaynaklarını daha az tüketmiş oluyorlar hem de daha fazla döviz getiriyorlar. Türkiye’nin seçkin turizmini yakalaması gerekiyor” dedi.

SAVAŞ NEDENİYLE GELMEYEN RUSLARIN KONTENJANINI İNGİLİZLER DOLDURDU

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle turist sayısındaki düşüşü yorumlayan İçöz, “Turizm yöneticileriyle yaptığım görüşmelerdeki izlenimlerime nazaran ise Rusya pazarı zayıfladı ve Ukraynalı turist ise çabucak hemen yok üzere. Rusya’ya yapılan birçok yaptırım var. Bu nedenle turist sayısı yarı yarıya düştü. Ancak farklı bir formda, Rusça konuşulan ülkelerden çok gelen oldu. Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan üzere ülkelerden daha fazla insan geliyor. Bu ülkelerden uçuş yasağı yok. Yaptırımları aşmanın yolu onların kredi kartlarının tanınması yoluyla olmuş. Rus turistler bakımından en kıymetli sorun kart ile harcama sınırlamalarıydı. MIR isimli ve Türkiye’de tanınan Kredi kartı kullanılması onları da rahatlatmış. Bilhassa Antalya’ya çok Rus turist gidiyordu. İşletmeciler İngilizlerdeki sayısal artışı biraz da buna bağlıyorlar. Antalya’yı Ruslar dolduruyordu, kontenjan kalmıyordu. Rusların daha az gelmesi fiyat avantajının da tesiri ile İngilizlere fırsat tanıdı. Rus açığı İngilizler tarafından kapatılıyor” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA