3D yazıcı ile üretilen ilk roket başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı!

Dünyanın ilk yazıcıyla üretilen roketi “Terran 1” başarılı bir şekilde fırlatıldı. Relativity Space tarafından üretilen roketin fırlatışı iki kez iptal edilmişti. İlk ertelemenin nedeni “itici gaz sıcaklığı” olarak belirtilirken, ikinci fırlatılmanın nedeni ile belirtilmemişti. 

İKİ BAŞARISIZ FIRLATMA GİRİŞİMİNDEN SONRA GÖKYÜZÜNE KAVUŞTU

İlk iki fırlatmanın ertelenmesinin ardından uzay şirketi, yazıcıyla üretilen Terran 1 roketini üçüncü fırlatma girişimiyle uzaya kavuşturmayı başardı. Relativity Space, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada; 

Şirket tarafından “İyi Şanslar, İyi Eğlenceler” olarak adlandırılan fırlatma, şirketin gerçekleştirmiş olduğu üçüncü fırlatma girişimiydi.

YAZICIYLA ÜRETİLEN ROKET HAKKINDA

12 Milyon dolara üretilen Terran 1 roketi, 33.5 metre yükseklikte, 2.8 metre genişliğinde ve 9 bin 280 kg ağırlığında bulunuyor. Relativity Space tarafından üretilen Terran 1 uzay roketi, 3D yazıcı ile hazırlandı. Bu yöntem ile uzay alanında üretilecek roketler için en az maliyette kaliteli performans sağlanması hedefleniyor.

Relativity Space tarafından yapılan açıklamada, şu an yüzde 85’inin yazıcıyla yapıldığı roketin, gelecek yıllarda motorunun da yazıcı ile üretileceği söyleniyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda şirket roket üretiminde maliyetleri düşürebilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir