Arda Turan’a canlı yayında ‘İktidara yakın mısın?’ sorusuna: ‘Asla değilim’

TV100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık ile Az Evvel Konuştum programına Galatasaraylı futbolcu Arda Turan katıldı.

 

Candaş Tolga Işık, programda Arda Turan’a, “Siyasi olarak bugünkü iktidara çok yakın olduğun, telaffuzlarda ve o fotoğraflarda olduğun eleştiriliyor. O denli misin?” diye sordu.

Arda Turan, “Asla değilim. Recep Tayyip Erdoğan benim sevdiğim bir büyüğümdür. Ancak siyasi fikir olarak asla bu türlü bir fikirde değilim” dedi.

Turan açıklamasının devamında, başkanlık sistemiyle ilgili referandumda ‘Evet’ oyu için propaganda yapmasına ait de “Ben söylediğim fikrin, savunduğum fikrin her vakit ardındayım, dinleselerdi. ‘Hayır’ diyene de çok büyük hürmetim vardı, ‘Evet’ diyene de. Türk tarihinin bugünden, yani atıyorum Moğollardan, Orta Asya’dan buraya gelene kadar ki kıssasıyla alakalı bir sürü kitap okudum, bir fikrim vardı; Koalisyonların bize yarar vermeyeceğini, sağdan yahut soldan birinin değil. Recep Tayyip Erdoğan hayatı boyunca bana bir direktif vermedi, inan bana. Hiç bu türlü bir ilgimiz yoktu. Ben de bir gün hayatımın rastgele bir yerinde siyasi çıkar sağladıysam şuradan çıkmayayım. Ancak beşerler o denli algıladılar, ben inandığım doğruyu söylüyorum” tabirlerini kullandı.