Bakan Koca’dan “Katsayı” açıklaması: Fark olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sıhhat çalışanlarının taban ek ödeme katsayılarıyla ilgili düzenlenmeler ile uzman sıhhat işçisi ortasında katsayı farkı olmayacağını bildirdi.

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Hastanelerde misyon yapan halk sıhhati, biyokimya, mikrobiyoloji ve öbür temel bilim uzmanları için 3’e çıkarılıp başka uzmanlarla eşitlenen katsayı Eylül’de uygulanacak. Temel bilimler dahil afiliye hastane ile kontratı olan uzmanlar ortasında katsayı farkı olmayacak. Birinci basamak sıhhat kuruluşlarında (İSM, TSM) taban ek ödeme katsayısı kurum amaçlarının yayınlanmasıyla birlikte 1’e çıkmıştı. Toplu mukaveleden doğan haklar çerçevesinde bu katsayı doktor dışı sıhhat işçisi için 1,1’e çıkmış olacak. Değişiklik uygulamaya konuldu.”

112 Acil Hizmetlerde çalışan çalışanın taban ek ödemesinin yüksek tutulduğunu belirten Bakan Koca, “Hesaplamada kullanılan katsayı, doktorlarda yüzde 10, başka sıhhat çalışanında yüzde 40 oranında artışla uygulamaya konuldu. Toplu kontrattan doğan haklar ile tabip dışı sıhhat işçisi için ayrıyeten yüzde 10 artış gerçekleşti.” sözlerini kullandı.