Bakanlıktan Sözcü ve Halk TV’nin “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler” haberine reaksiyon

Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı yazısı ile Halk TV’de Gazeteci Teslime Torun “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler: Büyük saygısızlık” başlığıyla yayımladığı görüntü ile yanlış bilgiler empoze edildi.

Haberlerde şehitlerimiz üzerinden algı operasyonuna girişilerek “Artık burası hayvanların barınağı olmuş Bu ülke ismine çok üzüldüm. Ahıra çevirmişler bu şehitliği. Gözlerim doldu. Bu ülke ismine çok üzüldüm. Ağlamamak için arkadaşlarımızla gözlerimizi sıkıntı tuttuk” tabirleri yer aldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan nahoş haberlerle ilgili yapılan açıklama şu halde;

04.08.2022 tarihli Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar’ın “Sarıkamış Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı yazısı ile Halk TV’de Gazeteci Teslime Torun’un “Sarıkamış Şehitliği’ni ahıra çevirdiler: Büyük saygısızlık” başlığıyla yayımlanan görüntüsü üzerine bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Gazeteci Teslime Torun’un onbinlerce şehitin kabrinin olduğu ve şehitlere dua etmek üzere gittiğini iddia ettiği bölge “şehitlik” olarak anılmadığı üzere, şehitlerimizin kabirleri de bu bölgede yer almamaktadır.

Söz konusu alan her sene Ocak ayında Sarıkamış’ta şehitlerimizi anma etkinliklerinin yapıldığı merasim alanı olarak kullanılmakta, etkinlikler haricinde ise kullanılmamaktadır.

“BİR MERASİM BÖLGESİ OLMAK DIŞINDA ULUSAL YA DA DİNİ AÇIDAN BİR KUDSİYETİ BULUNMAMAKTADIR”

Bölgede hayvancılığın gelişmiş olması sebebiyle merasimlerin gerçekleşmediği sair vakitlerde meralarda otlayan hayvanların bu bölgeye girmiş olması mümkündür. Bu bölgenin sonradan belirlenen bir merasim bölgesi olmak dışında ulusal ya da dini açıdan bir kudsiyeti bulunmamaktadır.

Bununla bir arada Bakanlığımızca anma etkinliklerinin dışındaki vakitlerde alanın daha faal kullanılması için çalışmalar devam etmektedir.

ADEM OLARAK KULLANILMASI DEĞERLENDİRİLİYOR

Tören alanında bulunan yapıların, bölgede muhtaçlık duyulan ve bayanların psikososyal, sosyokültürel, mesleksel ve ferdî gelişimleri ile toplumsal entegrasyonlarını sağlamaya yönelik faaliyet gösteren Aile Dayanak Merkezi (ADEM) olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda, alanda bulunan yapıların ADEM kuruluşuna uygun olacak biçimde kullanılabilmesi için yapılması gereken iş ve süreçler 18.05.2022 tarih ve 3595438 sayılı yazı ile TOKİ Başkanlığına iletilmiştir.

TOKİ İLE İLGİLİ SÜREÇ

TOKİ ile ilgili süreç var olmayan bir “şehitlik”le ilgili değil, bölge bayanlarının güçlenmesi için planlanan ADEM’le ilgilidir. Bu mevzuda rastgele bir sorun bulunmayıp bölgemiz en kısa müddette bir Aile Dayanak Merkezi’ne kavuşturulacaktır.

Söz konusu köşe yazısında yer alan görseller ise eski tarihli olup bugünü yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

 

 

KAYNAK: HABER7