Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış 5 Sıhhat Yararını Öğrenince Marketlere Koşacaksınız

Bitter çikolata, sıhhatinizi olumlu tarafta etkileyebilecek besinlerle yüklüdür. Kakao ağacının çekirdeğinden yapılmış, bulabileceğiniz en yeterli antioksidan kaynaklarından biridir. Araştırmalar, bitter çikolatanın sıhhatinizi güzelleştirebileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor. İşte bilim tarafından desteklenen bitter çikolata yahut kakaonun sıhhate 5 yararı.

1. ÇOK BESLEYİCİ

Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli bitter çikolata satın alırsanız, hayli besleyicidir. Yeterli ölçüde çözünür lif içerir ve minerallerle yüklüdür.

%70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolata kalıbı;

  • 11 gram lif
  • Demir için günlük kıymetin %67’si
  • Magnezyum için günlük kıymetin %58’i
  • Bakır için DV’nin %89’u
  • Manganez için DV’nin %98’i

Ayrıca bol ölçüde potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir. Bitter çikolata ayrıyeten kafein ve teobromin üzere uyarıcılar içerir, fakat kafein ölçüsü kahveye kıyasla çok az olduğundan sizi geceleri uyanık tutması pek mümkün değildir .

2. GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Bitter çikolata, biyolojik olarak faal olan ve antioksidan fonksiyonu gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar, başkaları ortasında polifenolleri, flavanolleri ve kateşinleri içerir. Bir çalışma, kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve acai meyveleri dahil olmak üzere test edilen öbür meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye, polifenollere ve flavanollere sahip olduğunu gösterdi.

3. KAN AKIŞINI GÜZELLEŞTİREBİLİR VE KAN BASINCINI DÜŞÜREBİLİR

Bitter çikolatadaki flavanoller, arterlerin astarı olan endotelyumu nitrik oksit (NO) üretmesi için uyarabilir. NO’nun fonksiyonlarından biri, atardamarlara gevşemeleri için sinyaller göndermektir, bu da kan akışına direnci düşürür ve hasebiyle kan basıncını düşürür. Birçok denetimli çalışma, tesirleri ekseriyetle hafif olsa da, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını güzelleştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

4. HDL’Yİ YÜKSELTİR VE LDL’Yİ OKSİDASYONDAN KORUR

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç kıymetli risk faktörünü güzelleştirebilir. Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterolü kıymetli ölçüde azalttığı bulundu. Birebir vakitte yüksek kolesterolü olanlar için HDL’yi arttırdı ve toplam LDL’yi düşürdü. Bitter çikolatadaki flavanoller ayrıyeten kalp hastalığı ve diyabet üzere hastalıklar için öbür bir yaygın risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir.

5. KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTABİLİR

Bitter çikolatadaki bileşikler, LDL’nin oksidasyonuna karşı epeyce esirgeyici görünmektedir. Uzun vadede, bu, arterlerde çok daha az kolesterol birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskinin azalmasına neden olur. 470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kakaonun 15 yılda kalp hastalığından vefat riskini %50 oranında azalttığı bulundu. Başka bir araştırma, haftada iki yahut daha fazla çikolata yemenin arterlerde kalsifiye plak riskini %32 oranında azalttığını ortaya koydu. Yine öbür bir araştırma, haftada beş kereden fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını gösterdi.

2017’de yapılan bir klinik araştırma, bitter çikolatalı yahut bitter çikolatasız badem tüketen deneklerin LDL kolesterol seviyelerinde güzelleşme gösterdiğini buldu.