Boko Haram’ın yıllar evvel kaçırdığı kız çocuklarından birisi çocuğuyla birlikte kurtarıldı

Nijerya’da faaliyet gösteren Boko Haram isimli radikal İslamcı terör örgütü, ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde bulunan Chibok kentindeki bir yatılı okula 14 Nisan 2014’te baskın düzenlemiş, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, ordunun düzenlediği operasyonda, Borno eyaletinin bir köyünde Boko Haram’ın esareti altında olan Mary Ngoshe’nin çocuğuyla kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada, kurtarılan kız öğrenci ve çocuğunun sıhhat durumlarının âlâ olduğu ve Borno Valiliğine teslim edileceği tabir edildi.

KAMPLARI İMHA EDİLDİ

Operasyonda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği aktarılan açıklamada, teröristlere ilişkin kampların da imha edildiği kaydedildi.

Öğrencilerin 57’si kısa müddet sonra örgüt üyelerinin elinden kaçmayı başarmıştı. Güvenlik güçlerinin örgüte karşı düzenlediği operasyonlarda da 107 öğrenci kurtarılmıştı.

20 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın, 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Ülkedeki terör hücumları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı.