Bozdağ: Yargıya inancın artması için hakim ve savcıların kararları yetmez

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da ‘Performans Asıllı İzleme ve Kıymetlendirme Sistemi’ tanıtım programına katıldı. Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nda(HSK) gerçekleştirilen programa HSK genel sekreteri Seyfi Han ve beraberindeki birçok davetli katılırken, davetlilere sistem hakkında görüntü izletildi.

Adalet Bakanı Bozdağ, “Adalet mülkün temelidir” tabirleriyle kelamlarına başlayarak şu sözleri kullandı:

“Milletimizin adalete olan inancının artması yargı hizmetlerinden memnuniyetin yükseltmesi hepimizin ortak maksadıdır. Türkiye’de yargıya inancın ve yargıdan memnuniyetin artması için yalnızca hakim ve savcılarımızın verdiği kararlar yetmez. Bunun yanında sistemin bütünüyle sağlıklı işlemesinde büyük yarar vardır. Adalet yalnızca mahkemelerde değil aileden tutun toplumun her alanında ayakta tutulması gereken her işin temeli görülmesi gereken ve ona nazaran kıymet verilmesi gereken şanlı bir bedeldir.”

‘ZABIT KATİBİ KONUSUNDA YARGIMIZDA YAŞANAN BİR SORUN YOK’

Zabıt katibi azlığı nedeniyle nöbetleşe zabıt katibi periyodunun tarihe karıştığını ve yargının üzerindeki iş yükünü azaltarak, yargılama süreçlerini de azalttıklarını belirten Bakan Bozdağ, “Yardımcı isimli işçi konusunda önemli adımlar atıldı. Şu anda zabıt katibi konusunda yargımızda yaşanan bir sorun yok. Geçmişte kimi mahkemeler zabıt katibi azlığı nedeniyle nöbetleşe zabıt katibi kullanıyordur. O devir büsbütün tarihe kavuştu. Yargıçlarımızın, savcılarımızın her birine bilgisayar verilmesi ve bunun 5 yılda bir değiştirilmesi. Bilgisayar bağlantı teknolojisinin en üst seviyede kullanılması da yarıca bu işlerin hızlandırılmasında ve yargının makul müddette yargılamayı tamamlamasında bir etken olmuştur. Yargının üzerindeki iş yükünü azaltan adımlardan, bu yargılama süreçlerini azalttı. Yargı sürecine katkı sağladı. Uzlaştırmacılığın Ceza Mahkemesi alanında, arabuluculuğu Hukuk Mahkemesi alanında geliştirerek ve her geçen gün çerçevesini de geliştirerek Hukuk Mahkemeleri ve Ceza Mahkemeleri’nin yükünü azaltarak da büyük bir ıslahatı hayata geçirmiş olduk” tabirlerini kullandı.

‘BİLİRKİŞİLİK SİSTEMİNE YENİ BİR NEŞTER VURACAĞIZ’

Bilirkişilik sistemi içerisinde aksayan tarafların olduğunu belirten Bakan Bozdağ, bu alanda da yeni bir düzenlemenin yapılacağı söyledi.

Bakanlık olarak çalışmanın sürdürüldüğünü, yakın vakitte kamuoyu ile paylaşacaklarını bildiren Bakan Bozdağ, “Bilirkişilik konusuna yeni bir neşter vurma gereksinimini bakanlık olarak duyuyor ve bu hususta çalışmalarımızı yürütüyoruz. Uzmanlıktan beklenti neyse o çerçevede sistemin işlemesi, hakim ve savcılarımıza çıkan raporların yol göstermesi son derece kıymetlidir. Vatandaşlarımızın bu hususta çok önemli şikayetlerinin bakanlığımıza ulaştığını bildirmek isterim. Bu şikayetleri de dikkate alarak bu bahiste önemli bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız ve bu alana yeni bir neşter vuracağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)