CHP’li Burhanettin Bulut: ASM’ler faturalarını bile ödeyemeyecek

ANKARA – CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, elektriğe ve doğalgaza peş peşe yapılan artırımlar nedeniyle Aile Sıhhati Merkezleri’nin (ASM) güç durumda kalacağına dikkat çekerek, mevzuyu Meclis gündemine taşıdı.

Birinci basamak kamu sıhhati hizmeti veren Aile Sıhhati Merkezleri’nin faturalarının “ticarethane” üzerinden fiyatlandırıldığını söz eden Bulut,

“Devletin aile doktorlarına elektrik, su, doğalgaz faturalarını, merkezin kirasını, gereç, kırtasiye masraflarını, yanlarında çalışan çalışanın maaş masraflarını karşılaması için aylık olarak verdiği cari sarfiyat ismi altındaki 8-15 bin TL ortasında ödeme pek çok kaleme yetmeyecektir. ASM’ler faturalarını ödemede kasvet çekecek, tabipler soğuk ve karanlıkta hasta bakmak zorunda kalacaktır” dedi.

‘NEDEN TİCARETHANE SAYILIYOR?’

CHP’li Bulut, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede şu soruları yöneltti:

-ASM’lere aylık olarak verilen fakat enflasyon karşısında her gün eriyen cari sarfiyat ismi altında yapılan ödemenin artırılmasına yönelik bir teşebbüsünüz olacak mıdır?

-ASM binalarının kamu tarafından yapılmasına, kira-kiracı bağı ortadan kaldırılmasına yönelik bir planınız var mıdır?

-ASM’ler kamu kurumları sayılmalarına karşın neden “ticarethane” fiyatlandırmasından fiyatlandırılmaktadır?

-Türkiye’de son 2 yıl başka farklı belirtilmek üzere kaç ASM kirasını, faturalarını ödeyememiştir? Kaç ASM kirasını ödeyemediği için kapanmıştır?

-ASM’lerin sıkıntılarının çözülmesine yönelik Bakanlığınızın bir planı var mıdır? (DUVAR)