Davacı ve avukatı İliç’teki keşif heyetine alınmadı

Amerika ve Kanadalı Anagold Madencilik ile Çalık Holding’in ortağı olduğu Erzincan İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nin fay sınırı üzerinde olup olmadığının tespiti için mahkeme kararı ile bugün yapılan keşfe davacılar ve avukatlar alınmadı.

Amerika ve Kanadalı Anagold Madencilik ile Çalık Holding’in ortağı olduğu Erzincan İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nin fay çizgisi üzerinde olup olmadığının tespiti için mahkeme kararı ile bugün keşif yapıldı. Davacılar ve avukatlarının kabul edilmediği keşif için maden alanına giden heyet içerisinde etraf mühendisinin bile olmadığı ileri sürüldü.

“SİYANÜR BÖLGESİNİ LALE BAHÇESİNE ÇEVİRMİŞLER”

Maden alanı içerisinde yer alan tonlarca siyanür ve başka zehirli asitlerin depolandığı atık havuzunun sarsıntı fay sınırı üzerinde olup olmadığını, tabiata vereceği zararın tespit edileceği keşif için alınan inanılmaz güvenlik önlemleri de dikkat çekti.

Bilirkişi heyetinin açıklanmadığı keşfe reaksiyon gösteren davacı Sedat Cezayirlioğlu, “Kendileri çalıp, kendileri oynuyor. Etraf mühendisi olmayan bir eksper heyeti keşfe gitti. Bu davayı açan benim. Türkiye’ye duyuran benim. Ben ve avukatım bile keşfe alınmıyor. Bakanlık heyeti de burada. Siyanür bölgesini lale bahçesine çevirmişler” diyerek duruma reaksiyon gösterdi.

“BİR AY SONRA YİYECEĞİMİZ BUĞDAYI ZEHİRLİYORLAR”

Keşif heyetine dahil edilmeyen davacı avukatı İsmail Hakkı Atal ise, şirketin 10 gündür sürdürdüğü  hummalı bir çalışma ile kanıtları kararttığını argüman etti. Avukat Atal, şunları söyledi:

* “Bağımsız uzmanların keşif heyetinde yer alması gerektiğini belirterek, keşfin ertelenmesin talep ettik. Davacı taraf olmamıza, kanıt tespitini biz istememize karşın mahkeme, bizi keşif heyetine kabul etmedi.

* Şirket avukatları ve yetkilileri kimlerden oluştuğu aşikâr olmayan bir heyetle keşfe gittiler. Davacı yok, vekili yok. Muhtemelen boş bir alanda şirketin gösterdiği alanda keşif yaptılar.

* Fakat çok kesin olarak söylüyorum; şirket, 10 gündür gece gündüz çalışarak siyanür bulaşıklarını temizledi. Buradan tonlarca siyanür Fırat Irmağı’na karıştı. Harran Ovası’nda yetişen ve bizim bir ay sonra, bir yıl sonra yiyeceğimiz buğdayı zehirliyorlar.”