Ekonomik kriz dev şirketi de vurdu: Emekçi kıyımı başladı!

Küresel iktisattaki dalgalanmalar, büyük şirketlerin çalışma planlarını epey deri etkiliyor. O denli ki dev şirketler, tedbir olarak küçülme yoluna gidiyor. Küçülme usulünden en çok etkilenenler ise şirket çalışanları oluyor. Bu sistemi son olarak dünyanın en tanınan NFT platformlarından OpenSea de tercih ediyor.

OPENSEA, ÇALIŞANLARININ YÜZDE 20’SİNİ İŞTEN ÇIKARDI

ShiftDelete’de yer alan habere nazaran; en büyük NFT platformu OpenSea, kripto dünyasında devam eden düşüş ve global ekonomik kriz nedeniyle radikal bir karar aldı. Şirket, küçülmeye giderek birtakım çalışanlarıyla yollarını ayırdı. Şirketin CEO’su Devin Finzer, kararını OpenSea çalışanları ile paylaştı ve bu iletisi toplumsal Twitterdan açıkladı.

Open Sea, bünyesinde 800’e yakın emekçi barındırıyordu. Şirketin CEO’su yüzde 20’lik bir kısımla yollarını ayıracaklarını belirtti. Böylelikle 150’den fazla kişinin işten çıkarıldı. Devin Finzer, bu durum için ekonomik kriz ve kripto piyasasındaki düşüşü sorumlu tutarken kararını şu cümlelerle çalışanlarıyla paylaştı:

“Bizden ayrılanlar, OpenSea’nin ve NFT alanının bugün bulunduğumuz noktaya gelmesinde ölçülemez bir rol oynamış akıllı, çalışkan, misyon odaklı bireylerdir. Onları özleyeceğiz ve sonsuza dek öykümüzün ve topluluğumuzun bir modülü olacaklar.”

OPENSEA, TESLA, META, GOOGLE, AMAZON VE DAHA KAÇLARI KÜÇÜLMEYE GİDİYOR

Küresel ekonomik bilinmezlik, bilinen büyük şirketlerde işten çıkarmalara yol açıyor. Tesla, geçtiğimiz günlerde küçülmeye giderek 500 kişiyi işten çıkarmıştı. O denli ki şirket, çıkarma siyasetindeki hali nedeniyle davalık durumda.

Meta ve Google ise işten çıkarmalarda mobbing tekniğini tercih ediyor. Bu şirketlerin CEO’ları, çalışanlarının üzerindeki iş gücünü arttırdıklarını, koydukları güç gayeleri yerine getiremeyen çalışanlarının istekleri doğrultusunda ayrılmasını beklediklerini ima ettiler. OpenSea ise bu tatsız sistemi tercih etmedi.