Ekrem İmamoğlu’ndan, İBB seçimleriyle ilgili konuşan Erdoğan’a: Buna cüret edemeyecekler

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ekonomik krize yönelik açıklamalarda bulunmuştu. İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bir defa daha seçilmesi durumunda “İBB Başkanlığı vazifesinden alınabileceğini” söylemişti.

‘2023 SEÇİMİNDEN SONRA İSTANBUL’UN SAHİBİ AKP OLACAK’ DEDİLER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında gündemdeki mevzulara ait basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, Financial Times’ta yayımlanan röportajdaki açıklamalarının hatırlatıldığı soruya da karşılık verdi.

İmamoğlu, “Türkiye’de demokrasinin tecelli edeceğini ve bu duruma kimsenin pürüz olamayacağını” söyledi.

Erdoğan’ın, 2021’in sonuna yanlışsız, İstanbul’da yaptığı müracaat konsey toplantılarında, “2023 genel seçimlerinden çabucak sonra İstanbul’un gerçek sahibi AKP olacak” dediğini aktaran İmamoğlu, bu cümlelerin birkaç sefer daha tekrar edildiğini anlattı.

‘VATANDAŞIN ATTIĞI TOKATTAN SONRA’

Bunun bir tesadüf değil, niyet olduğunu anlatan İmamoğlu, “Kazanılmış bir seçimi iptal eden akıl, genel seçimden sonra bizi vazifeden almayı düşünebilir. Söylediğimin geçerli olup olmadığını vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum. Lakin bu saatten sonra, bilhassa İstanbul seçimlerinde verilen ders ve vatandaşımızın attığı tokattan sonra ne buna cüret edecekler, ne de bu türlü bir sonuca sahip olacaklar diye düşünüyorum” sözlerini kullandı.