Fahrettin Koca açıkladı! Maymun çiçeği virüsünün pandemi riski var mı?

Dünya, maymun çiçeği virüsü nedeniyle alarma geçmiş durumda…

Tarihte birinci olarak 1958’de bir maymunda tespit edilen, insanlarda ise birinci sefer 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçen bu virüs, 2022 yılında tekrar ortaya çıktı.

Koronavirüs pandemisinin sürat kaybetmeye başlamasıyla, toplumun rahat bir nefes almaya başladığı bir devirde ortaya çıkan “maymun çiçeği salgını”, yeni bir pandemi mi başlıyor endişelerini da beraberinde getirdi.

Türkiye’de de olay sayılarında artış görülen maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklama Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

Türkiye’de 5 olay tepit edildi

Kabine toplantısının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fahrettin Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi, bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın etrafı izole edildi” dedi.

Koca, 4 hastanın büsbütün güzelleşerek taburcu edildiğini, bir hastanın ise izolasyonda olduğunu belirtti.

Pandemi riski var mı?

Hastaların sıhhat durumlarının güzel olduğunu ve bir sıkıntılarının bulunmadığını lisana getiren Koca, ‘pandemi riski var mı’ sorusunu da yanıtladı.

Türkiye açısından endemi ya da global manada bir pandemi riski bulunmadığını belirten Koca, bunun nedenini ‘virüsün çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun periyodik temasla bulaşması’ olarak açıkladı.