FETÖ’cü kaç banka yöneticisi misyonda

Sedat Peker’in rüşvet çarkı ile gündeme gelen Halkbank ve SPK eski yöneticisi Ali Fuat Taşkesenlioğlu, FETÖ’den kapatılan Bank Asya’da 16 yıl Genel Müdürlük yaptı. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra da evvel Halk Bankası Genel Müdürü, akabinde da SPK Lideri oldu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel 23 Kasım 2016 günü TBMM KİT Komitesinde Halkbank hesapları görüşülürken, “Bank Asya’ya para yatıran, tutup kulağından içeri atılıyor, Bank Asya’da yönetici olanlar ise burada.” diye sordu.

Sertel komitede “Halk Bankası’nın bağlı kuruluşlarının üst seviye yöneticileri, idare şurası üyeleri ortasında geçmişte Bank Asya’da misyon yapanlar var mıdır, bunlar kimlerdir? 15 Temmuz sonrası Bankanız ve bağlı iştiraklerinden FETÖ üyesi olduğu argümanıyla ilişiği kesilen kaç kişi vardır? Üst seviye yönetici var mıdır?” sorularını da yöneltti lakin karşılık alamadı.

‘LİYAKATIN OLMADIĞI’

Atila Sertel SÖZCÜ’ye, “15 Temmuz sonrası yapılan atamalarda ne darbecilerle uğraş, ne de liyakatin kıymetli olmadığı bugün bir kere daha ortaya çıktı. 6 yıl evvel koyduğumuz teşhis ortaya saçıldı. O periyotta Halkbank ve bağlı kuruluşlarının idaresine Bank Asya’da vazife yapanlar getirildi. FETÖ ile önemli bir uğraş yürütülmedi” dedi.