Financial Times: Batı, Rusya’ya yaptırımlar konusunda Türkiye’ye baskıyı artıracak

Financial Times gazetesi, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye, Rusya yaptırımları konusunda baskıyı artırmaya hazırlandığını yazdı. Moskova’nın Türkiye bankacılık sistemi aracılığıyla yaptırımları aşmaya çalıştığı belirtildi. Gazeteye konuşan Batılı iki yetkili, ABD’nin Mir ödeme sistemi ile entegre olan Türk bankalarına ağırlaştığını söyledi. Brüksel’in kaygıları direkt iletmek için Ankara’ya bir heyet gönderme hazırlığında olduğu da aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ağustos ayı içinde yaptığı açıklamada, beş Türk bankasının Rusya’nın Mir kartı konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söylemişti. Erdoğan, “Bu Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da doğal hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem” demişti.

İŞ BANKASI: YAPTIRIMLAR GÖZ ÖNÜNE ALINIYOR

Financial Times’taki haberde, Batılı başkentlerin Rusya’ya yeni yaptırımlar getirmek yerine, mevcut yaptırımları sıkılaştırmaya yöneldikleri kaydedildi. Gazeteye konuşan bir yetkili, üçüncü ülkelerin finansal kurumlarının Rusya’nın Mir sistemi ile entegre olmamasına yönelik açık bir bildiri verileceğini aktardı.

Financial Times haberinde Mir ödeme sistemi süreç yapabilen beş bankanın Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank olduğu belirtildi. Gazeteye haberle ilgili açıklama yapan İş Bankası idaresi, Mir sistemiyle bankacılık süreçlerin, yaptırımlar dikkatle göz önüne alınarak yapıldığını açıkladı.

Visa ve Mastercard, Rusya’daki operasyonlarını yaptırımlar sonrası askıya almıştı. Ukrayna Merkez Bankası Lideri Kirilo Şevçenko, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkiye ve Vietnam’ın Rus ödeme sistemi Mir’i bloke etmesi istediğini lisana getirmişti. (BBC Türkçe)