Fransa’da ötanazi tartışması

Fransa’da ulusal seviyede başlatılacak münazarada ötanazi ele alınacak.

Fransa’da ülke çapında ötanazi ve yardımlı intihar üzere sıkıntıların ele alınacağı münazara başlatılacak.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ötanazi ve yardımlı intihar üzere bahislere ait türel çerçevede değişikliğe gidilmesi amacıyla ulusal çapta münazara başlatmaya karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, ekim ayında Vatandaş Kongresi oluşturulacağı, Mart 2023’e kadar kongreden çıkan sonuçların kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi. Ötanazi ve yardımlı intihar üzere hususların uzmanlar, yetkililer, vatandaşlar ve siyasetçilerce tartışılacağı belirtildi.

Fransız basınındaki haberlere nazaran, bu münazaranın, 2023 yılı sonunda bir yasa tasarısıyla sonuçlanması hedefleniyor.

Ülkede yasal çerçevede ötanaziye müsaade verilmezken, 2016’da yürürlüğe giren maddeyle hastalığın son evresinde bulunan bireyler için birtakım düzenlemeler getirildi. Böylece, hasta daha evvel hazırlattığı beyanla tedavisinin nasıl seyretmesini istediğini belirtiyor ve bu beyan hekimler üzerinde bağlayıcı nitelik taşıyor.

Bu yasa, sedasyon anestezisi ile hastanın derin bir biçimde uyutulmasını kapsıyor.

“Ötanazide” hastanın vefatına sebep verecek müdahale dışarıdan gerçekleştirilirken, “yardımlı intiharda” bu müdahaleyi direkt kendisi yapıyor. (AA)