Global piyasalar Fed’in akabinde ABD’nin büyüme verisine odaklandı

Son 41 yılın tepesine çıkan enflasyonla birlikte şahin tavrı ile dikkati çeken Fed, dün de siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Fed’den yapılan açıklamada, son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığı belirtilerek, bununla birlikte son aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı aktarıldı.

Fed Lideri Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ABD iktisadının şimdi resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, faiz artışlarının bir noktada yavaşlaması gerektiğini lakin bu duruma gelecek datalar ışığında karar vereceklerini lisana getirdi.

İş gücü piyasasının çok derecede sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkati çeken Powell, “Tüketici harcamalarındaki artış, kısmen düşük harcanabilir gerçek gelir ve daha sıkı finansal şartlar nedeniyle değerli ölçüde yavaşladı” diye konuştu.

HAM PETROL VE BAŞKA EMTİA FİYATLARINDA ARTIŞ

Powell, birtakım emtia fiyatlarında son periyotta yaşanan düşüşe karşın ham petrol ve öbür emtia fiyatlarında Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artışın akaryakıt ve besin fiyatlarını artırarak enflasyon üzerinde üst istikametli ek baskı yarattığını kaydetti.

Para piyasalarında Powell’ın açıklamalarının akabinde Eylül toplantısı için yüzde 66 ihtimalle 25 baz puan faiz artışı yapılacağı öngörülmeye başlarken, yılın kalan toplantıları için de faiz artışlarının 25 baz puan halinde yapılacağı varsayımları öne çıkıyor.

Tahvil piyasalarında ise ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki fark dün 30 baz puana kadar gerilemesinin akabinde tekrar yükselerek 42 baz puana çıkarken, getiri eğrisinin aksiye dönmüş olarak fiyatlanmayı sürdürüyor.

ABD iktisadında resesyona ait işaretlerin takibi devam ederken, bugün açıklanacak ikinci çeyreğe ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) öncü dataları piyasalarda oynaklığı artırabilir.

Öte yandan, ülkede devam eden bilanço döneminde şirket ve bölüm bazlı ayrışmalar öne çıkmaya devam ederken, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 1 azalarak birinci sefer düşüş gösterdi.

Bugün piyasalar açılmadan evvel Pfizer, piyasalar kapandıktan sonra Apple, Amazon ve Intel’in açıklayacakları bilançoların piyasaların tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Dolar endeksi Fed’in kararları sonrası dün yüzde 0.7 gerileyerek 106.4’e inerken, altının ons fiyatı yüzde 1 artışla 1.734 dolara, Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 2.6 yükselişle 102.4 dolara çıktı.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 2,62, Dow Jones endeksi yüzde 1.37 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,06 kıymet kazandı. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Avrupa’da güç arz sorununun bölgenin ekonomik aktivitesine ziyan verebileceği kaygısı güçlenirken, Rusya’dan olumsuz haber akışı da devam ediyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatı megavatsaat başına 223,85 avroyla rekor düzeye ulaşırken, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak doğal gaz tüketimini yüzde 15 azaltmakta uzlaştı.

Dün, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,53, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,75 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,52 paha kazandı. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

Asya’da hisse piyasaları Fed’in siyaset kararları sonrasında alış yüklü bir seyir izlerken, bugün ABD’de açıklanacak kıymetli makroekonomik bilgiler ve teknoloji şirketlerinin bilançoları öncesi artan belirsizlikler yükseliş eğilimini sınırlıyor.

Bu gelişmelerle, kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 0,3 geriledi.

YURT İÇİNDE SON DURUM

Yurt içinde, dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,28 artışla 2.544,12 puandan tamamlarken, bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Enflasyon Raporu’na çevrildi.

Dolar/TL dün yüzde 0,15 artışla 17,88’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,88 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten ekonomik inanç endeksi ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise İngiltere’de konut fiyat endeksi, Almanya’da enflasyon ve ABD’de büyüme bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 ve 2.570 düzeylerinin direnç, 2.480 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu bildirdi.