Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: Eski kuyulara sondaj yapılacak

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazı için Filyos’ta düzenlenen birinci kaynak merasimi sonrasında Yeni Şafak’a konuştu. Karadeniz gazının yararını 84 milyon insanın hissedeceğini belirten Dönmez, “Çünkü yıllarca yerli kaynağı, petrolü, gazı bu ülke hasretle bekledi. İnşallah bunun karşılığını daima birlikte alacağız” dedi. Türkiye’nin şu anda doğal gazda yüzde 99 dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatan Dönmez, “Dolayısıyla bu bağımlılığımızı önemli oranda azaltmış olacağız” diye konuştu. Bakan Dönmez, son yıllarda üzerinde durdukları konulardan bir adedinin güçte bir ticari merkez haline gelmek olduğunu söyledi. Bakan Dönmez şu noktalara dikkat çekti:

EN SIKINTI SAHALARDAN

“Dünyada derin denizde bu ölçekte yapılan işler ortasında baktığımızda herhalde en güç alanlardan birisi. Muhtemelen de inşallah önümüzdeki yıl birinci çeyreğinde gazı verdiğimizde herhalde birçok alanda rekor kırmış olacağız. Karadeniz’den üreteceğimiz gazın fiyatı çok daha ekonomik olacağı gözüküyor. Hasebiyle bu maliyetlerdeki uygunluk hem vatandaşı şad edecek hem de devletimizi. Öteki bir sözle, hem vatandaşımız kazanacak, hem devletimiz kazanmış olacak. Zira yıllarca yerli kaynağı, petrolü, gazı bu ülke hasretle bekledi, inşallah bunun karşılığını daima birlikte alacağız. Bazen bize de intikal ediyor, işte gazı bulduk diyorsunuz, fakat hala işte fiyatlarda bir indirim yok, diye. Gazı bulduk, ancak daha onu çıkartacağız, üreteceğiz, sisteme basacağız, ondan sonra bunları konuşmaya başlayacağız. Vatandaşımız müsterih olsun, bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek.”

Fazlı Şahan-Fatih Dönmez

YENİ MUŞTULAR KAPIDA

“Biz yoğunluğumuzu Sakarya Gaz Sahası’na verdiğimiz için, bir an evvel üretime hazırlamakla alakalı, fakat bir taraftan da sismik çalışmalar, yani yerin altının sinemasını çekme, araştırma çalışmalarımız da sürüyor. Oradan da olumlu geri dönüşler var. Evvel sinemaları, bilgileri okuyoruz. Yani deniz altındaki formasyon nasıl diye. Sakarya Gaz Sahası’yla birlikte Karadeniz’in formasyonunu o bulgulara nazaran tekrar değerleme ve yorumlama imkanına sahip olduk. Burada 2005’ten 2015 yılları ortasında 6-7 milletlerarası petrol şirketlerinin sondajları da oldu. Lakin rastgele bir keşifle sonlandıramadılar. Artık o alanlar da dahil olmak üzere bizim bu bilgilere nazaran tekrar kıymetlendiriyoruz. O bize yeni ufuklar açacak. İnşallah yeni muştulara de kapılar aralayacak, biz buna inanıyoruz, biraz daha sabırlı olmak lazım.”

AKDENİZ’İ UNUTMADIK

“Önce Akdeniz’de başlamıştık. Orada da 7-8 tane kadar sondajımız oldu. Lakin Karadeniz üzere bir keşifle sonlandıramadık. Akdeniz’de de kimi öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız oldu. Lakin ekonomik bedeli yoktu. Biraz daha ayrıntılı yeni sondajlarla emin olmamız gerekiyordu. Programımızın yoğunluğundan ötürü filoyu yüklü olarak Karadeniz’e çektik. Akdeniz’e bakacağız, ihmal etmiş değiliz. Ancak öncelik Karadeniz’de.”

NE KADAR MUHTAÇLIĞI KARŞILAYACAK

“Biz birinci üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak yapacağız. Bu da yıllık yaklaşık 3,5-4 milyar metreküpe denk gelir. İkinci faz asıl bizim azamî üretime çıkacağımız periyot olacak. Orada 40 milyon metreküpü hedefliyoruz, tahminen 50 milyon metreküpe de çıkabiliriz. Yani bu birinci fazda elde edeceğimiz datalar bize daha sağlıklı doneler verecek. Azamî üretime çıktığımızda ki 2026, en geç 2027 yılında ülkede kullanılan gazın neredeyse yüzde 25-30’luk kısmını bu alandan üretmiş olacağız. Diğer bir sözle, konutlarda kullanılan gazın tamamını Karadeniz’den üretmiş olacağız 25-30 yıl mühletle.”

Enerji borsalarımız işlemeye başladı

Fatih Dönmez, son yıllarda üzerinde durdukları konulardan birisinin, güçte bir ticari merkez haline gelmek olduğunu söyledi. Dönmez “Bu hem doğal gazda hem de elektriği de içine alacak formda planlarımızı yapıyoruz. Bununla alakalı olarak piyasalarımızda borsalarımızı işletmeye başladık. Türkiye de bulunduğu coğrafyada, Güneydoğu Avrupa’da, yalnızca Türkiye’nin değil, yani Balkan ülkelerinin de içinde olduğu coğrafyada bu doğal gazın ticarileştiği bir merkez olabilir, zira bizim doğal gaz tüketimimiz yıllık yaklaşık 60 milyar metreküp, yani Avrupa’daki en büyük 4’üncü, 5’inci gaz tüketen gaz piyasalarından birisiyiz, bu türlü bir fırsat da var” diye konuştu.

Beyin göçünü bilakis çevirdik

Bakan Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’nın keşfinden bugüne kadar yurt dışında vazife yapan 100’den fazla vatandaşın bu projede yer almak için Türkiye’ye döndüğünü kaydetti. Dönmez, “Adeta beyin göçünü bilakis çevirmiş olduk. Şu anda pek keyifli, uyumlu bir takımımız var. Buradaki çalışmalar ve çok kısa mühlet içerisinde muvaffakiyetle neticelenmiş olması tüm dünyanın da dikkatini çekti. Doğal bu keşifleri gerçekleştirince de bu alanda çalışan birçok ülkenin, birçok şirketin dikkatini çekti. Gerçekten artık dünyanın dört bir tarafında Türkiye Petrolleri’nin bir alt şirketi olan OTC’ye –bu hizmetleri onlar yapıyor- teklif gelmeye başladı bize de yapar mısınız diye. Olağan önceliğimiz şu anda Karadeniz olmakla birlikte aslında bir iş fırsatını da kıymetlendirmiş olduk” halinde konuştu.