Güney Kore Savunma Bakanlığı: BTS askerliğini yaparken konser de verebilecek

Şarkılarıyla dünyayı kasıp kavuran Güney Koreli pop müzik kümesi BTS, bu sefer enteresan bir tartışmayla gündeme geldi. Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup, küresel müzik listelerinin doruğundan düşmeyen BTS’in üyelerinin askerlik hizmetini yapmalarının konser vermelerine mani olmayacağını duyurdu.

Güney Kore vatandaşı olan 18-28 yaş ortasındaki tüm erkeklerin 20 ay müddetle mecburi askeri hizmette bulunmaları gerekiyor. Daha evvel BTS üyelerine bir istisna yapılmış ve 30 yaşına dek askerliklerini erteleyebilecekleri belirtilmişti.

‘Bir yolu bulunacak’

BBC’de yer alan habere nazaran; K-Pop kümesinin en yaşlı üyesi olan Jin önümüzdeki yıl 30’uncu yaşını dolduracak, bu nedenle de mevzu Güney Kore’de tekrar tartışılmaya başlandı. Hatta parlamentoda askerlik hizmetinin üç haftaya düşürülmesi üzerine oturumlar da yapıldı.

Savunma Bakanı Lee Jong-sup, şu anda ülkenin en kıymetli kültür elçisi ola küme için “BTS üyelerinin askerlik hizmetlerini yaparken konser de verebilmelerinin bir yolu bulunacak” diye konuştu.