HSBC, yıl sonu dolar kestirimini yükseltti

9 Ağustos 2022 tarihli raporunda, Dolar/TL için yıl sonu iddiasını 17.5’ten 19.5’e yükselten HSBC, 2023’ün ikinci çeyreği sonunda evvelce 18.2 olan dolar/TL iddiasını 21 olarak revize etti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran banka raporda, son aylarda yükselen enflasyon ile gerçek faizlerin daha da baskılandığını ve cari açık genişledikçe TL’nin bedel kaybettiğini kaydetti.

Para siyasetinde bir değişiklik olmasını düşünmek için “çok az neden” gördüklerini belirten Banka, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), artan enflasyona klasik para siyaseti tedbirleriyle karşılık vermedi ve bunun değişeceğine dair bir işaret de yok” tabirlerini kullandı.

HSBC raporda, para siyaseti ile dolarizasyon ortasındaki etkileşimin TL için bir risk ögesi olmaya devam edeceğini, fakat bu durumun “en azından şimdilik ana tasa kaynağı” olmadığını belirtti. Açıklamada, TL için ana makro riskin bozulmanın beklenenden “daha kötü” olduğu cari süreçler dinamikleriyle ilgili olduğu vurgulandı.
Ticaret açığının rekor düzeylere yakın olduğunu ve turizm bölümünün en güçlü olduğu bir periyotta bile cari açığın daha da büyüdüğünü kaydeden Banka, “Sonbaharda mevsimlik turizm gelirlerinin daha az destekleyici hale gelmesi ve Avrupa’da sakinlik mümkünlüğünün ortaya çıkmasıyla, TL’nin daha bariz bir zayıflama baskısı ile karşı karşıya kalabileceğini düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: SİGORTA GÜNDEM