İstanbul metrosunda ırkçı akına uğrayan aile konuştu: Ülkeden mutluyum, burası benim ülkem

Haliç metrosunda bir şahıs tarafından ırkçı telaffuzlara maruz kalarak kelamlı taarruza uğrayan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da ziyaret ettiği Senegalli ailekonuştu. Polis tarafından yakalanarak isimli makamlarca tutuklanan şahsın yaşattığı olayla ilgili konuşan Baye Daouda Diagne, “Süleyman Soylu yanımıza kadar geldi. Bizi ziyaret etti ve ben keyifli oldum. Ülke zati bizim ülkemiz, bizim ekmeğimiz burada, her şeyimiz burada” dedi.

Fatih Haliç metrosunda geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda eşi ve 2 kız çocuğuyla seyahat eden Senegal asıllı Baye Daouda Diagne (51), O.O.K. tarafından ırkçı telaffuzlara maruz kalıp kelamlı taarruza uğramıştı. Yaşananlar ise metrodaki bir öteki vatandaşlar tarafından cep telefonuyla kaydedilmişti.

POLİS TARAFINDAN YAKALANAN ŞAHIS TUTUKLANDI

Sosyal medyada gündem olan olayla ilgili harekete geçen Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofis Amirliği takımları çalışma başlatmıştı. Yapılan incelemeler sonucunda polis takımları, kimliğimi tespit ettikleri şahsı kısa müddette yakalamıştı. Gözaltına alınarak emniyete götürülen şahıs, süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede çıkartıldığı mahkemece, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “ayrımcılık” ve “tehdit” cürümlerinden tutuklanarak cezaevine göndermişti.

BAKAN SOYLU, AİLEYİ ZİYARET ETTİ

Olayın akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Senegalli Baye Daouda Diagne ve ailesini dün Kağıthane Telsizler Mahallesi konutunda ziyaret etti. Genç adam ziyaret nedeniyle memnunluk yaşarken, Bakan Soylu ise adamın çocukları olan Rukiye Diagne (5) ve Fatima Diagne’ye (3) armağanlar verdi. Ziyarette ise aileyle sohbet eden Bakan Soylu, birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaptı. Sohbetin akabinde aileye sarılan Soylu meskenden ayrıldı.

“MORALİM ÇOK BOZULDU”

Öte yandan ailesiyle birlikte atağa uğrayan Senegalli Baye Daouda Diagne, açıklamalarda bulundu. Diagne, “Metrodaydım, bir tane adam bizim yanımıza geldi. Bize küfür etti ve makûs laflar söyledi. Bende rahat rahat oturuyordum. Vezneciler durağına kadar adam bana saldırdı. Sonra o metrodan indi, bende konuta kadar geldim. Moralim çok bozuldu, sonra bakan Süleyman Soylu yanımıza kadar geldi. Bizi ziyaret etti ve ben memnun oldum. Ülke esasen bizim ülkemiz, bizim ekmeğimiz burada, her şeyimiz burada. Beni ziyaret etti, keyifli oldum. Zati bizim yanımıza gelmesi yani o kadarı bana yetti. Artık ben yaşadığım her şeyi unuttum. Bakan, ‘bu ülke bizim ülkemiz, bu cumhuriyet bizim cumhuriyetimiz’ dedi. Fazla bir şey söylemeye gerek yok, çok memnun oldum. Daha evvel başıma bu türlü bir şey gelmedi. Bunu bana yapan tutuklandı, cezaevinde. Olay esnasında yanımda 2 kızım ve eşim vardı. Ben pazarcıyım, artık burada parfüm falan satıyorum. 11 sene evvel Türkiye’ye geldim. Ülkeden mutluyum, burası harika ve benim ülkem. Olaydan sonra herkes beni aradı. Bana ‘burası senin ülken, devletin makus bir şey yapma. Senin burada komşuların var’ üzere şeyler söylediler. Ben kendimi çok memnun hissediyorum. İnşallah oturma müsaademiz var, vatandaşlık da alacağız” dedi. (İHA)