İstismara uğrayıp öldürülen Eymen’in davasında, annenin akli meleke raporu bekleniyor

İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü takımları, eşi vefat eden Mine Durak’ın, oğluna âlâ bakmadığı ve şiddet uyguladığı ihbarı üzerine, 2019 yılının Eylül ayında inceleme başlattı.

Polis, uzun mühlet meskene gelmeyen Mine Durak’ı yakınlarının yanında buldu. Küçük Eymen’e ise ulaşamadı. Polise çelişkili tabir veren Durak, oğlunun erkek arkadaşı tarafından dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. Durak’ın gösterdiği yerde arama yapan polis, ağzı tuğlayla kapatılmış tandır çukurundaki poşette, Eymen’in elleri ve ayakları bağlı cansız vücudunu buldu.

Eymen’in cesedi, otopsi ve DNA testi için İzmir İsimli Tıp Kurumu’na götürüldü. Polis grupları, Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin ve onun erkek kardeşi E.E.’yi gözaltına aldı. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Durak ve Elçetin, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, E.E. ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı.

İSTİNAF BİRİNCİ KARARI BOZDU

İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 9 Temmuz’da görülen davanın karar duruşmasında sanıklardan Mine Durak’a ‘nitelikli taammüden öldürme’ ve ‘eziyet’ cürümlerinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 7 yıl mahpus, Serkan Elçetin’e de tıpkı hatalardan ağırlaştırılmış ömür uzunluğu ve 6 yıl mahpus cezası verildi.

Sanık avukatları cezayı fazla, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Gayret Derneği (UCİM) ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise cezaların az olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti. Belge, İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İtirazlar üzerine belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1i’nci Ceza Dairesi, lokal mahkemede yapılan yargılamada; sanık Serkan Elçetin’in cep telefonunun kilitli olması nedeniyle incelenemediği için Jandarma Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderilerek eksper incelemesi yapılması gerektiğine karar verdi. Sanık Mine Durak’ın ise cezai ehliyeti konusunda İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Heyeti’nden rapor aldırılmasına hükmedildi ve mahallî mahkemenin kararı bozuldu. Bozma kararının akabinde geçen 25 Mart’ta İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava tekrar görülmeye başlandı. Mahkeme lideri, sanık Mine Durak’ın cezai ehliyetinin belirlenmesi için İstanbul İsimli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Konseyi’nden rapor alınması için müracaat yaptıklarını ve 02 Eylül 2022 tarihine randevu verildiğini söyledi. Mahkeme lideri, başka sanık Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ilişkin istismar imgesi olup olmadığının tespiti için istenen eksper raporunun alınması için de telefonu Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’na gönderildiğini söyledi.

İSTİSMAR İMGELERİ ÇIKTI

Mahkeme heyetinin Serkan Elçetin’in telefonunda minik Eymen’e ilişkin istismar imajı olup olmadığının tespiti için istenen eksper raporu tamamlandı ve dava evrakına girdi. Raporda, Eymen’in yaşça büyük bir erkeğin istismarına uğradığı imgelerin olduğu, Eymen’in bir araçta büsbütün çıplak halde ve bedeniyle yüzünde darp izinin olduğu fotoğrafların bulunduğu belirtildi.

İncelemede, Mine Durak’ın Eymen ile çekilmiş görüntüsü da bulundu. Kelam konusu görüntüde Durak’ın, minik Eymen’i istismar ettiği imgeler olduğu belirtildi. İncelemede, Durak’ın uyuşturucu unsur imalinde kullanılan bir düzenekle çekilmiş görüntü kaydının da bulunduğu tespit edildi. Ayrıyeten telefonda, ‘Güzelbahçe Deniz’ ismiyle kayıtlı bir bireyle mesajlaşmalar da yer aldı. Güzelbahçe Deniz isimli kişinin Elçetin’e, cinsel içerikli bildiriler gönderdiği belirtildi. Elçetin’in telefon kaydında, ‘Aa Annem’ olarak kayıtlı şahıstan, ‘Sen Mine’ye ileti at. Oğlunun sözünü alacakmış. Götürsün gitsin. Polis çok önemli konuştu. Sakın yanlış bir şey söyleme oğlum’ formunda iletilerin olduğu da tekrar raporda yer aldı. Elçetin’in telefon rehberinde ‘Mineee’ ismiyle kayıtlı numaraya cinsel içerikli bildiriler da attığı belirtildi. Öte yandan eksper raporunun akabinde mahkemenin, Elçetin’in telefonunda ‘Güzelbahçe Deniz’ olarak kayıtlı kişi hakkında hata duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıkların yargılanması bugün devam edildi. Müşteki avukatları davaya katılırken, sanık avukatları ise mazeret dilekçesi sunup celsede yer almadı. Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığından beklenen raporu geldiği belirtildi.

‘BİLİRKİŞİ RAPORUNA NAZARAN MAKTULE YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR GERÇEKLEŞMİŞ’

Duruşmada konuşan Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü vekili Avukat Merve Çimen, “Gelen eksper raporunda maktule yönelik cinsel istismar hareketin gerçekleştiği netlik kazanmış olup, bir evvelki mahkeme kararında beraat kararı verilen istismar konusundaki katılaşma ilamının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi. Bir başka mağdur avukatı Saadet Öğretmen Çocuk İstismar Derneği vekili Avukat Yeşim Aydın Sağra da uzman raporunda istismarın gerçekleştiğinin ortaya konulduğunu belirtti. Eymen”in sağlıklı ve eziyet gördüğü fotoğrafları mahkemeye gösteren avukat Sağra, “İki fotoğraf ortasındaki büyük fark ortadadır. Bu nedenle sanık Serkan Elçetin’in savunmalarını kabul etmiyoruz” dedi.

Mahkeme lideri anne Mine Durak’ın akli istikrarının yerinde olup olmadığına yönelik isimli tıp raporunun beklenmesine, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.