Koronavirüs Döneminde Kiraz Tüketimine Dikkat!

Koronavirüsün kan koyulaştırıcı etkisinden kurtulmak için uzmanlar kan sulandırıcı ilaçlar öneriyor. Uzmanlar, kan sulandırıcı ilaçları tüketirken aşırı kiraz tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs giderek etkilerini artırırken oluşturduğu semptomlarda da sürekli olarak farklı bulgular görülmekte. Görülen semptomların değişmesiyle oluşan yeni tip koronavirüs adı verilen durum meydana geldi. Herkesin merak konusu haline gelen ve tam olarak etkilerinin ne olduğu konusunda kesin bilgilere ulaşılamasa da gün geçtikçe bu belirtilere yenisi eklenmektedir. Yeni oluşan belirtileri gidermek için uzmanlara tarafından önerilen kan sulandırıcıların kullanılması gerektiği gündemde. 

Yeni tip koronavirüsün belirlenen etkileri arasında kanı koyulaştırma etkisinin olduğu belirtildi. Virüsün kanı koyulaştırıcı etkisinden korunmak için uzmanlar tarafından kan sulandırıcılar tavsiye edilmekte. Doktorlar tarafından kullanılmasının tavsiye edildiği kan sulandırcıları kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detay olduğunun altını çizen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu, bu ilaçları kullanırken aşırı kiraz tüketiminin beklenmedik kanamalara neden olabileceği konusunda uyardı. 

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanırken aşırı kiraz tüketilirken dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu, “Salisilik asit içeriğinin fazla olduğu meyveler, kiraz, kızılcık, yaban mersini, vişne gibi kırmızı meyveler, kış döneminde yaygın şekilde kullanılan portakal ve mandalina, ananasta da kanı inceltici özellik bulunur. Bunlar mide ve idrar yolu kanaması olabileceği gibi daha ölümcül kafa içi kanamalarına da sebep olabilir” diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

“PERİYODİK KAN TESTLERİ YAPTIRIN”

Bu olağanüstü dönemde kişilerin biraz daha özenli ve dikkatli hareket etmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu, kan sulandırıcı ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini ve doktorlarına hangi besinleri tüketmeleri konusunda mutlaka danışmaları gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu; ”Bu meyveleri tüketirken ölçüleri çok dikkatli seçmek, aşırı tüketimden kaçınmak gerekiyor. Bazı sebzelerde yine kanı inceltici maddeler bulunmakta. Bu sebzeleri sınıflamak gerekirse zerdeçal, zencefil, kekik, nane… Kan sulandırıcıların kanı ne kadar sulandırdığı periyodik olarak yapılacak kan testleriyle öngörülebiliyor. Bu meyve ve sebzeleri tüketen kişilerin kontrollerini daha sık aralıklarla yaptırmalarını öneririm. İdrar ve mide kanamaları, idrar renginde değişiklikler, ağızdan ve burundan kan gelmesi, büyük abdestten kan gelmesi bizi bir iç kanama konusunda şüphelendirir. Özellikle warfarin sodyum kullanan hastalar INR adı verilen testlerini belirli aralıklarla yaptırsınlar” 

“İLAÇ KULLANMAK YERİNE KİRAZ YEMEK DOĞRU DEĞİL”

Prof. Dr. Kurtoğlu, ilaç kullanmaya alternatif olarak meyve kullanılabilir diyenler için ciddi uyarılarda bulunarak “İlaç kullanmadan meyve ile bu etkiyi sağlamak mümkün değil. İlaçların bazı kronik hastalarda kullanılması önemli. ‘İlaç yerine bu işi meyve ve sebzeyle sağlayabiliriz’ çok doğru ve mantıklı bir yaklaşım değil” diyerek ilaç kullanmanın öneminden bahsetti.

”HEKİM TAVSİYESİNDE KULLANIN”

Kan sulandırıcı ilaçları pandemi döneminde enfeksiyon ve göğüs hastalıkları uzmanlarının da aspirin ve bazı kan sulandırıcı ilaçlarını özellikle pandemi döneminde tavsiye ettiğini söyleyen Prof. Dr. Kurtoğlu şunları söyledi: “Koronavirüsün kanı koyulaştırıcı etkileri nedeniyle hekimler, başta aspirin ve birtakım kan sulandırıcı ilaçlar vermekte. Hekim kontrolünde ve öngörülen sürede bu ilaçların kullanılması gerekiyor. Ben kardiyoloji uzmanı olarak kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerde kalp krizi ve felçlerin önlenmesi adına düşük dozdaki aspirini öneriyorum. Bu ilaçlarla felçleri yüzde 50, kalp krizlerini de yüzde 30 oranında engellemek mümkün. Ancak hekim tavsiyesi ile bu ilaçların kullanılması gerekir.” Dedi.

”EKLEM RAHATSIZLIĞI VE GUT HASTALIĞI OLANLAR ŞİFAYI KİRAZDA ARASIN”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu ise, kirazın antioksidan yönünden oldukça zengin bir meyve olduğunu belirterek, vücuttaki iltihaplarla savaşmada da oldukça etkili olduğunu söyleyerek, ”Aspirinin kan sulandırıcı etkisi olduğu gibi kirazın da kan sulandırıcı etkisi var. Kirazın kendisi vücuttan toksinleri uzaklaştırırken, sıcak suda bekletilen kurutulmuş kiraz sapları da ödem atıcıdır. Bu meyvenin antioksidan kapasitesi yüksektir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan ve özellikle kırmızı meyveler olarak adlandırdığımız grup dokulardaki iltihaplarla savaşır. Bu etkiyi gösteren besinler bağışıklığı güçlendirir ve ödemi engeller, kişiye göre değişmekle birlikte günlük 2-3 porsiyon meyvenin bir veya iki porsiyonu kiraza ayrılabilir, ortalama 15-20 adet kiraza denk gelmektedir. Özellikle eklem rahatsızlığı ve gut hastalığı olanlar şifayı kirazda arasın” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir