Kovid-19 Aşısı Adet Dönemini Etkiliyor mu?

Kovid-19 aşısı yapıldıktan sonra görülebilecek yan etkilerin ateş, baş ağrısı, aşı yapılan kolda birkaç günlük ağrı olarak belirtiliyor. Peki bu yan etkilerin yanında adet döneminde düzensizlik görülmesi mümkün mü?

Kovid-19 aşısı yapıldıktan sonra ateş, baş ağrısı, aşı yapılan kolda birkaç günlük ağrı gibi yan etkilerin olabileceği konusunda uyarılarda bulunuluyor. Ancak bu yan etkileri arasında kadınlarda görülen adet düzeninde değişim belirtiler arasında gösterilmiyor. 

Kovid-19 aşısı yaptıranlarda görülen belirtiler ateş, baş ağrısı, aşı yapılan kolda birkaç günlük ağrı olarak söylenmekte. Yan etkilerinin arasında sıralanan bu belirtilerin dışında kadınların adet dönemiyle ilgili bir değişiklik olabileceğine dair herhangi bir belirti uyarılar arasında bulunmamaktadır. Ancak dünyanın farklı yerlerinde aşı olan kadınlarda aşı olduktan sonra reglin erken gelmesi ya da her zamankinden daha ağır geçmesi gibi durumlar görülmektedir. 

Bu konunun gündeme gelmesinde etkili olan Tıp antropoloğu Dr. Kate Clancy’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla daha çok gündeme gelmiş durumda. Dr. Kate Clancy twitter hesabında Moderna aşısı olduktan sonra adet kanamasının her zamankinden çok daha ağır geçtiğini paylaştı.  Bu paylaşım üzerine benzer durumu yaşayan pek çok kadında bu yan etkileri aşı olduktan sonra gördüğünü söyleyen mesajlar attı. 

Bu durum üzerine eski iş arkadaşı Dr. Katharine Lee ile bu konu hakkında araştırma başlatan Dr. Kate Clancy, Bu alanda henüz inceleme yapılmadığı için aşının bu tür değişikliklere yol açıp açmadığını bilmiyoruz. Ancak, özellikle başkalarının da benzer tecrübelerini paylaşması nedeniyle, kadınların aşı sonrası meydana gelen değişikliklere karşı daha duyarlı yaklaşıyor olması ihtimali üzerinde de duruluyor.

Londra’da Imperial College’da bağışıklık uzmanı olan Dr. Victoria Male’nin araştırmalarına göre ise menopoza girmiş veya adet kanamasını durdurmak için hormon alan bazı kadınlarda aşı sonrasında kanama görüldüğünü bildirdi. Bu nedenle aşının fiziksel bir tepkiye yol açabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Dr Clancy ve Lee’nin verdiği diğer bilgilere göre bazı trans erkekler ve menopoza girmiş kadınlar, normalde regl olmadıkları halde aşıdan sonra kanamalarının olduğunu söyledi.

Rastlanılan tüm bu durumlarla birlikte henüz kanıtlanmamış olmasına rağmen aşının regl döneminde değişikliğe yol açabileceği, ancak bu belirtilerin endişe gerektirecek bir durum olamadığı belirtiliyor. Adet dönemi normalden çok daha fazla ağrılı ve sancılı geçebilir ancak bu durumun uzun vadeli bir zarara yol açmayacağı için telaşa kapılmaya gerek olmadığı söylendi. 

AŞI İLE REGL ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI OLABİLİR? 

Vücudun her kısmında olduğu gibi, rahim duvarı da denilen rahim zarında da bağışıklık hücreleri bulunuyor.

Bu hücreler rahim zarının oluşumu, korunması ve parçalanmasında rol oynar. Gebeliğe hazırlanmak üzere bu zar kalınlaşır, ancak yumurta döllenmemişse kalınlaşan kısım parçalanarak regl ile vücuttan atılır.

Aşı sonrasında meydana gelen birçok kimyasal sinyalin, vücutta dolaşan bağışıklık hücrelerini etkilemesi mümkündür. Bu sinyaller rahim zarının parçalanıp kanama yoluyla dışarı atılmasına da yol açabilir.

DÜŞÜK İLE BİR BAĞLANTISI YOK!

Ancak bu, düşükle herhangi bir bağlantısı olduğu anlamına gelmez. Gebelikte rahim zarını koruyucu farklı süreçler devreye girer ve fetüsü çevreleyen ve anneden ona kan akışını sağlayan plasenta da bunlardan biridir.

Dr. Male, aşı olan kadınların düşük yapma riskinin yüksek olmadığına dair kapsamlı araştırmalar ve veriler olduğunu vurguluyor.

Oxford Üniversitesi’nden Dr. Alexandra Alvergne, enfeksiyonların düşükle bağlantısı olduğunu, hamilelikte Covid’e yakalanma ile erken doğum arasında bağlantı kurulduğunu ifade ediyor.

GEÇİCİ ETKİLER NELERDİR?

Grip aşısı ve rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla yapılan HPV aşısının da geçici olarak regl düzenini etkilediği biliniyor. Ancak bu etkiler uzun dönemli değil.

Dr. Male, bu aşıların doğurganlığı olumsuz etkilemediğini söylüyor.

Ancak Dr. Male ve başka birçok uzman, kadınların sağlığını etkileyen konuların çoğu zaman göz ardı edildiğine dikkat çekerek, aşının regl üzerindeki etkisinin incelenmesi gerektiğini, böylece aşı sonrasında ne bekleneceği konusunda kadınların bilgi sahibi olabileceğini, regl değişimi gibi bir etkiyle karşılaşınca bunun aşının geçici bir yan etkisi olduğunu bilerek hareket edebileceklerini belirtiyor.

Dr. Lee, trans erkekler ve menopoza girmiş kadınlar açısından da kanamanın kanser belirtisi olabileceğine vurgu yaparak, aşı sonrasında görülen zararsız bir kanamadan endişe duymamalarının sağlanmasına dikkat çekiyor.

AŞI HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR

Aşıların regl düzenini etkilemesi konusu, sosyal medyada aşı üzerine yanlış bilgi yayan kişiler tarafından da kullanılıyor.

Aşı karşıtları ve komplo teorilerini destekleyen gruplar, insanların kendi deneyimleriyle ilgili gerçek paylaşımlarını, aşıların zararlı olduğu veya seçkinlerin aşı yoluyla insanları kısırlaştırmayı amaçladığı gibi yanlış bilgilerin kanıtı olarak kullanıyor.

Aşı olmuş kişilere yakın durma halinde bile hamileliğin veya reglin etkileneceğine dair yalan yanlış iddialar son haftalarda sosyal medyada giderek yayıldı. Bu tür videolar yüz binlerce kez izleniyor ve paylaşılıyor.

Bu iddialardan biri de aşı olmuş insanların virüsün protein dikenlerini döküp saçtığına ilişkindir. Bu fiziksel olarak mümkün değildir. Aşının mRNA yöntemiyle de protein dikeni üretme talimatı vererek vücudun virüse karşı bağışıklığını sağlaması söz konusudur ve mRNA oldukça hassastır. Yüklü olduğu genetik enformasyonun bozulmaması için ulaşım ve depolanma koşulları oldukça sınırlıdır.

Hiçbir aşı türü virüsün herhangi bir parçasının kendisini yeniden üretmesine izin vermez. Aşının çoğalmasını sağladığı tek şey, virüse karşı antikor üretilmesini sağlayan bağışıklık hücreleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir