Özel üniversite fiyatlarına yüzde 90’a varan artırım

Vakıf üniversiteleri 2022-2023 öğretim yılında fiyatlarına yüksek oranda artırım yaptı. En çok artırım yapan üniversitelerin başında birinci vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi geliyor. Bilkent’in 62 bin 100 TL olan tahsil fiyatı önümüzdeki yıl 118 bin TL olarak açıklandı. Artırım oranı yüzde 90’a yaklaştı.

Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine nazaran, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi de yüksek artırım yapan üniversitelerden biri oldu. Üniversite 36 bin 450 TL olan tahsil fiyatını 62 bin 250 TL’ye yükseltti. Artırım oranı yüzde 70’i aştı.

Atılım Üniversitesi de yüzde 75’e yakın artırım yaptı. Üniversitenin tıp fakültesinde 88 bin 300 TL olan tahsil fiyatını gelecek yıl için 155 bin TL’ye çıktı.

Başkent Üniversitesi’nde de tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri 100 bin TL’yi aştı. Tıp ve diş hekimliği için 85 bin 100 TL olan tahsil fiyatı 120 bin TL’ye, eczacılık için 73 bin 600 TL olan tahsil fiyatı 103 bin TL oldu.

İstanbul Okan Üniversitesi de fiyatlara önemli oranda artırımlar yaptı. Üniversitenin geçen yıl 113 bin TL olan diş hekimliği fakültesi 139 bin 345 TL’ye, 84 bin 960 TL olan psikoloji kısmı fiyatı ise 126 bin 590 TL’ye yükseldi.

TIP FAKÜLTESİ 150 BİN TL’YE YAKLAŞTI

Üsküdar Üniversitesi’nde de tıp fakültesi okumak için 150 bin TL’ye yakın fiyat ödemek gerekiyor. Üniversitenin geçen yıl 110 bin 685 TL olan tahsil fiyatı 147 bin 630 TL’ye çıkarıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi de 49 bin 100 TL olan hukuk fakültesine önemli oranda artırım yaptı. Üniversitede hukuk fakültesinde okumanın fiyatı 66 bin 350 TL’ye yükseltildi.

Bilgi Üniversitesi’nde ise psikoloji kısmında yüksek oranda artırım yapıldı. 89 bin 500 TL olan fakültenin fiyatı tam 165 bin TL’ye yükseltildi.

‘REKTÖR YARDIMCISI ‘ÇALIŞIN ÖDEYİN’ DEDİ’

Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde yüzde 50 burslu okuyan bir öğrenci BirGün’e yaptığı açıklamada artırımlara isyan etti. Yemekhane fiyatının de 17 TL’den 24 TL’ye çıktığını söyleyen öğrenci, “Sabahtan akşama kadar okulda olduğumuz için yemek yemek zorundayız lakin gelen artırımla birlikte zorlanmaya başladık” dedi ve ekledi: “Okulu tercih etme sebebimiz birinci başta ucuz olmasıydı. Gelen artırımla birlikte üniversitemiz öteki vakıf üniversitelerini fiyat bakımından geçti. Artırım olmasını bekliyorduk ancak her sene olduğu üzere TEFE-TÜFE oranında olur diyorduk yüzde 70 oranında artırım çok fazla. Arkadaşlarımız okulla konuşmaya gittiler, Rektör Yardımcısı’yla konuştular lakin bir sonuç çıkmadı. Hatta rektör yardımcısı ‘Çalışın ödeyin’ diyerek sıkıntılarımızı görmezden geliyor. Güya kâr maksadı gütmeyen bir okul olduğu için gelmiştik, artık okulda okumak için çalışmak zorunda kalan hatta okulu dondurmayı düşünen arkadaşlarımız var.”

‘YÜZDE 70 ARTIRIM ÇOK FAZLA’

Başka bir öğrenci ise, “Öğrenci olmak bu kadar güç olmamalı. Artırımlar aylar öncesinden başladı. Evvel yemekhane zamlandı sonra okulun içindeki kafelere artırım geldi ve porsiyonlar küçültüldü artık de okul fiyatlarına artırım geldi. Her sene enflasyon oranında artırım gelirken bu sene birden yüzde 70’lik artırım çok fazla” diye konuştu.

ZAMLARA KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Sabahattin Zaim Üniversitesi öğrencileri artırımlara karşı imza kampanyası başlattı. İmza metninde şu tabirler kullanıldı: “Devletin resmi kurumunun enflasyonu %73,50 olarak açıkladığı ülkede, realite o kadar da günahsız değildir. Bunu Kasım 2021 vizesinde İzmir-İstanbul biletine 110 TL ödeyip, 19 Haziran’ da 450 TL’den bilet almak zorunda bırakılan, hukukun kabul ettiği taban muhakeme gücünü kaybetmemiş ortalama bir insanın değerlendirebileceği açıktır. Elbet temelde kamuya faydalı olması beklenen ve de bunu özü prestiji ile yarar beklentisi olmadan yapmakla mükellef üniversitelerin de masraflarının arttığı su götürmez. Lakin vakıf yani yeniden temelde hayır ismine yola çıkmış bir üniversitenin insanların hayat şartlarındaki zorlayan zahmetleri bu kadar görmezden gelerek, yola çıkış maksadı ve misyonundan saptığı konusu da bizi düşündürmektedir. Eğitim siyaseti “İyi bir eğitim verme sözü” olan üniversitemizden, hayalcilikten uzak, kendi siyasetlerine uyumlu ve üniversitesini de gençliğini de koruyup, günü kurtarmak değil gençlerinin umutlarını geleceğe taşıyan adımlar atacağı beklentisindeyiz.” (HABER MERKEZİ)