Powell kripto paralarda 70 milyar doları sildi

Fed Lideri Jerome Powell’ın dün Jackson Hole İktisat Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada faiz artırımlarına devam edileceği ve enflasyonla çaba için eldeki araçların güçlü bir halde kullanılacağını belirtmesi kripto paralarda düşüşe yol açtı.

Konuşma öncesi Fed’in eylül toplantısında 50 ve 75 baz puanlık faiz artırımlarına gitme ihtimalleri eşit oranda fiyatlanıyordu. Konuşmanın akabinde ise piyasalarda ivme 75 baz puana döndü.

Bu durum risk iştahını azaltırken kripto paralarda satışı beraberinde getirdi.

Bitcoin bugün yüzde 5 düşüşle 20.200 dolara kadar geriledi. Ethereum ise günlük yüzde 9.2 gerileyerek 1.500 dolara hududuna yaklaştı.

TSİ 15.40 prestijiyle Binance Coin günlük yüzde 5, Ripple yüzde 5.5, Cardano(ADA) yüzde 6, Solana yüzde 7.8, Dogecoin ise yüzde 6.8 kayıp yaşadı.

1 TRİLYON DOLARIN ÜZERİNDEYDİ

Analistler yeni haftada gözlerin Fed yetkililerinden gelebilecek kelamlı yönlendirmelerde olamaya devam edeceğini belirtti.

Powell’ın dünkü açıklamalarından evvel kripto paraların toplam piyasa pahası 1 trilyon 44 milyar dolar düzeyindeydi. Bugün ise 974 milyar dolara geriledi. Yani kelam konusu ‘şahin’ kabul edilen açıklamalarla kripto paralarda şu ana kadar 70 milyar dolar buharlaştı.