Rusya Dışişleri Bakanlığı: Priştine ile ABD ve ardındaki AB’yi provokasyonları durdurmaya çağırıyoruz

Sırbistan ile Kosova sonundaki tansiyona ait Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, ABD ve AB’ye davette bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, “Priştine’deki yetkililerin 1 Ağustos’tan itibaren lokal Sırp sakinlerinin ferdî bilgilerinin ve kayıt numaralarının zorla değiştirilmesine yönelik makul olmayan kararı Sırp nüfusunun Kosova’dan sürülmesi için atılan yeni bir adımdır” dedi. Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin, Sırbistan’a karşı askeri senaryoları da gözardı etmediğini savunan Zaharova, “Kosovalıların önderleri, Sırpların, özgürlüklerine direkt bir hücum kelam konusu olduğunda buna kayıtsız kalmayacaklarını ve askeri bir senaryo için tansiyonu kasıtlı olarak tırmanacaklarını biliyorlar” sözlerini kullandı. Balkanlardaki tansiyondan ABD ve Avrupa Birliği’ni (AB) sorumlu tutan Zaharova, “Priştine ile ABD ve ardındaki AB’yi provokasyonları durdurmaya ve Kosova’daki Sırpların haklarına hürmet duymaya çağırıyoruz” dedi.

Kosova’nın kuzeyinde siren sesleri

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasına saatler kala tansiyon yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren sesleri ve silah sesleri yükselmişti. Polis, silah seslerini doğrulamış ölen ya da yaralanan olmadığını tabir etmişti. Siren seslerinin ise yarın yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş dokümanı uygulamasını protesto etmek hedefiyle kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı tabir edilmişti.

Kosova-Sırbistan ortasındaki plaka gerginliği

Kosova ve Sırbistan ortasında 2016’da imzalanan hür trafik deveranı muahedesinin mühletinin 15 Eylül’de dolmasının akabinde Kosova hükümeti ülkede yalnızca Kosova plakalı araçların sirkülasyonunun mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka kuralı getirmişti.
Kosova, Sırbistan idaresinin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine yıllardır müsaade vermemesine karşı aldığı karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine müsaade vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan süreksiz plaka veriyor.