SETA’dan AKP’ye seçim uyarısı: ‘Muhalefetin hali kazanmak için kâfi değil’

AKP’ye yakın “düşünce” kuruluşu Siyaset, İktisat ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) genel koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, seçim öncesi iktidar partisinin durumuyla ilgili dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

İktidara yakın Sabah gazetesinde kaleme aldığı “AK Parti’nin gücü ve geleceği” başlıklı yazısında “muhalefetin kendisini tahlil adresi olarak sunamadığını” öne süren Duran, buna rağmen muhalefetin dağınık halinin AKP’yi seçimi kazanmaya götürmeyeceğine dikkat çekti. 

Duran’ın yazısındaki ilgili kısım şöyle:

“2023 seçimlerinde AK Parti yeni bir imtihana tabi tutulacak. İktidardaki yıpranmasını, yanılgılarını ve yapamadıklarını seçmene anlatmanın yolunu bulmak ve yeni bir güçlü takviye almak zorunda. Muhalefetin kendisini alternatif tahlil adresi olarak sunamaması AK Parti için bir fırsat. Fakat muhalefetin dağınık hali kazanmak için kâfi değil. Dış siyaset ve güvenlik mevzularında gösterdiği başarıyı içeride kapsayıcı siyasetler üreterek ve yenilenmeye devam ederek göstermesi gerekiyor. Bu yenilenme eforunu Kürtler, merkez sağ seçmen, küskün muhafazakârlar ve gençlere anlatmakta çabalı olmalı. Hayat pahalılığıyla gayret ve gelir dağılımı problemlerine odaklanacak mikro siyasetler geliştirmeli.”