Sığır ithal ve koyun ihraç kararı, üretiyici de tüketiciyi de şad edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde et fiyatlarını dengelemek için 150 bin erkek besilik sığır ithalatı ve erkek kasaplık toklu (koyun) ihracatına müsaade verdi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Lideri Bülent Tunç, piyasanın bu izinlere gereksinimi olduğunu söyledi.

“İthal edeceğimiz hayvanlar etçil”

Tunç “Besilik hayvan ithalatı ülkemizin gereksinimiydi. Ülkemizde hayvan sayısı artıyor, hayvancılık büyüyor. Hollanda ve ABD de bir yandan ithalatçıyken, bir yandan ihracatçı. İthal ediyor olmamız demek, ülkemizde hayvan olmadığı manasına gelmiyor. Yem konusunda problem var. Süt ırkı hayvanlarla besicilik yaptığımızda maliyetler artıyor. Maliyetler arttığında bu da tüketiciye yansıyor. Süt ırkına çok yem yedirince değerliye mal oluyor, değerliye mal edince de üreticinin ucuza satma durumu kelam konusu olmuyor. İthal edeceğimiz hayvanlar ise etçil ırklar. Besici, etçil ırkları besleyip et endüstrisinde kullanacak. Yemde dışarıya bağlı olduğumuzdan, ithalat kararı, hem üretici hem de tüketici ismine yanlışsız ve yerinde bir karar” dedi.

Fiyatlar daha dengeli olacak

Türkiye Gazetesi’nden Fırat Aydoğmuş’un haberine nazaran; ithalat kararının fiyatlara tesirini de pahalandıran Tunç “Üreticinin şu anda sattığı fiyatlar, yerinde ve makul. Üreticinin bu fiyatların altında satması, ziyan etmesi ve işin sürdürülemez hâle gelmesi demek. Bu adımlarla indirim gelmeyebilir lakin fiyatlar, stabil ve sürdürülebilir olur. Biz de fiyatların düşmesini isteriz. Yem fiyatları, girdi maliyetleri düşerse elbette et fiyatları da düşsün. Fiyatların düşmesi bir yana, en azından yükselmemesi insanları keyifli eder diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Irklar daha verimli hale getirilmeli”

Hayvan ırklarını verimli hale getirmek için çalışılması gerektiğini söyleyen Tunç, “Bu çerçevede çalışmalar olduğunu biliyorum. Örneğin, bir hayvandan 250 kilogram et alırken, bunu 300 kilograma çıkardığımızda birebir yemle 50 kilogram fazla et almış oluyoruz. Böylelikle yem maliyetleri düşerken, et randımanı de artmış olacak” ifadelerini kullandı.

Tunç, öteki ithalatlar için müsaade çıkıp çıkmayacağını yorumlamak için şimdi erken olduğunu da söyledi.

Koyun ihracatı, döviz girişini artıracak

Koyun ihracatına müsaade verilmesiyle ilgili de konuşan Tunç, “İhracat yapılması da üretici ismine sevindirici bir haber zira kuzuda önemli manada bir üretim fazlamız vardı. Canlı da gönderilebilir, et de gönderilebilir. Nihayetinde ülkemize bir döviz girişi olacak” açıklamasını yaptı.