Tayvan’dan Çin uyarısı: 37 savaş uçağı ve 8 gemi ada etrafında görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin‘e ilişkin 37 savaş uçağı ve 8 geminin ada etrafında görüldüğü, uçaklardan 12’sinin Tayvan Boğazı‘nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz sınırının doğusuna uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişkin hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi‘nin ay başındaki ziyaretinin akabinde Tayvan Boğazı’nı ayıran prestiji “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları ve gemi devriyelerini sistemli hale getirdiği gözleniyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri Sözcüsü Şın Cinkı, dün Cilin eyaletinde düzenlenen Çangçun Havacılık Şovu’nda yaptığı açıklamada, “‘H 6-K’ tipi bombardıman uçaklarının öbür savaş, keşif, erken ikaz ve tanker uçaklarıyla birlikte Tayvan etrafındaki nizamlı devriyelere katılacağını” belirtti.

Şın, uzun uzaklık stratejik bombardıman uçaklarının, Tayvan Boğazı, Ada’nın güneyindeki Bashi Kanalı, kuzeyindeki Miyako Boğazı ve Güney Çin Denizi’ndeki devriyelerinden fotoğraflar paylaştı.

Öte yandan aktiflikte “Y-20” tipi askeri kargo uçağının tanker uçağı versiyonu “YU-20” birinci sefer tanıtıldı.

Şın, geçen ay yaptığı açıklamada, “YU-20’nin muharebe-hazırlık tatbikatlarında kullanıldığını ve PLA uçaklarının uzun uzaklık operasyon kabiliyetini geliştireceğini” tabir etmişti.