Teknoloji milyarderi Mark Zuckerberg servetini nereye harcıyor?

Facebook’un yaratıcı ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg, İtalyan spor otomobillerinden Hawaii gayrimenkullerindeki milyonlara kadar 1 trilyon 167 milyar TL’lik (65 milyar dolar) servetini nasıl kazanıyor ve harcıyor?

Dünyanın en güçlü insanlarından biri olan teknoloji devi Mark Zuckerberg’in serveti geçen yıl Forbes’a nazaran, 64,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Business Insider’ın haberine nazaran, Zuckerberg, gayrimenkul konusunda savurganlık yapıyor olsa da, o ve eşi Priscilla Chan, birebir vakitte çocukların eğitimi ve tıbbi araştırmalara da yatırım yapıyor.

Milyarderin servetinin birçok Facebook’tan geliyor. Facebook, Mayıs 2012’de New York Menkul Değerler Borsası’na giriş yaptı. Zuckerberg, ana şirketi şu anda Meta olarak isimlendirilen şirkette %13 paya sahip.

SADE LAKİN DEĞERLİ GİYİNİYOR

Silikon Vadisi’nin öbür pek çok gözüpek adamı üzere Zuckerberg de gösterişli grup elbiseler giymiyor, kot pantolon, tişört ve kazaklarda her şeyi kolay tutuyor.

Ancak, kıyafetlerinin göründüklerinden çok daha kıymetli olduğu ve yüzlerce, hatta binlerce dolara satıldığı biliniyor.

Zuckerberg, nispeten ucuz otomobil sürmesiyle tanınır. Her ikisi de 30.000 dolar yahut altında olan bir Acura TSX ve bir Honda Fit’te görüldü.

Servetini kazandıktan sonra satın aldığı siyah bir Volkswagen Golf GTI otomobilini sürerken görüntülendi.

Zuckerberg, kar gayesi gütmeyen araştırma kuruluşu Biohub’ın hastalıkları uygunlaştırmak için araştırmaları hızlandıracağına inanıyor.

SAĞLIKLA İLGİLİ ARAŞTIRMALARI DESTEKLİYOR

2018’de The New Yorker’a, “insanların acı çektiği ve bugün öldükleri tüm kıymetli şeyleri temel olarak yönetebilecek yahut güzelleştirebilecek durumda olacağız. Halihazırda gördüğümüz datalara dayanarak, makul bir atış var üzere görünüyor” dedi.

Ağustos 2020’de TikTok ile rekabet etmek için tasarlanmış yeni bir Instagram özelliğinin lansmanı, hem şirketin pay fiyatını hem de Zuckerberg’in net kıymetini yeni tepelere çıkardı.

Bu atılım Zuckerberg’in net pahasının birinci kere 100 milyon doları aşmasına neden oldu ve onu dünyadaki 10 centi-milyarderden biri yaptı.

Forbes’a nazaran ise bugünlerde kıymeti 64,7 milyar dolar olarak açıklandı.