Yaş haddinin 72’ye uzatılmasıyla Orgeneral Yaşar Güler, misyonuna yine atanabilecek

AKP milletvekillerinin imzasıyla evvelki gün TBMM’ye sunulan ve mecburî askerlik vazifelerini yerine getirmeyerek yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşen yükümlülerin bedelli askerlik yapabilmesine imkan tanıyan yasa teklifine sürpriz bir biçimde daha evvel gündeme gelmeyen Genelkurmay liderinin yaş haddini yine düzenleyen bir husus eklenmesi dikkat çekti.

Teklifle TSK İşçi Kanunu’nun 49. hususunda “Genelkurmay Başkanlığı’na atanan orgeneral-oramirallerin yaş haddi 67’dir” cümlesinden sonra gelmek üzere “Genelkurmay Başkanı’nın yaş haddi birer yıllık mühlet ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı’nca uzatılabilir” kararı ekleniyor. Teklifle Genelkurmay Başkanlığı’na atanma için 67 olan yaş haddi değiştirilmedi; lakin vazifedeki Genelkurmay liderinin yaş haddinin Cumhurbaşkanı tarafından birer yıllık mühletle 72 yaşına kadar uzatılmasına imkan tanındı.

EMEKLİ OLACAKTI

Teklifin TBMM’de kabul edilerek yasalaşması, bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında şekillenecek TSK komuta kademesini direkt etkileyecek. 18 Eylül 1954’te doğan Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, geçen yılki YAŞ’ta 19 gün farkla 67 olan yaş haddinden etkilenmeyerek vazifesine tekrar atanmıştı. Mevcut yasaya nazaran Güler’in bu yıl 30 Ağustos’ta yaş haddinden emekliye ayrılması gerekiyordu. Fakat Genelkurmay Başkanlığı’nın yaş haddinin 72 yaşına kadar uzatılabilmesine imkan tanınmasıyla birlikte Güler’in bu yıl vazifesine tekrar atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylelikle Güler’in emekliye ayrılması durumunda TSK’de en kıdemli orgeneral durumuna gelecek olan Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün mü yoksa TSK teamülünde bu vazifeye gelmesi beklenen Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever’in mi Genelkurmay lideri olacağı tartışmalarının önüne geçilmiş olacak. Güler, vazifeye tekrar atanması durumunda Kenan Evren’den bu yana en uzun mühlet Genelkurmay Başkanlığı vazifesinde kalan isim olacak. TSK İşçi Kanunu uyarınca Genelkurmay liderinin vazife mühleti 2018’e kadar 4 yılla sonluydu fakat 2018 tarihli kanun kararında kararnameyle Genelkurmay lideri için vazife mühleti sonu kaldırıldı.