Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Fransız mevkidaşına Türkiye’yi şikayet etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile görüşmek üzere Paris’e gitti. Dendias’ın Fransız mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Türkiye ile yaşanan meseleleri ele aldığı ve Ankara idaresini şikayet ettiği ortaya çıktı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile görüşmek üzere Paris’e gitti. Fransa’da yeni hükümetin kurulmasının akabinde gerçekleşen birinci ziyarette iki ülke bakanlarının Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Batı Balkanlar, Libya ile Batı Afrika’daki gelişmeleri ele aldığı açıklandı.

İkili görüşmenin akabinde iki bakan basın açıklaması için kameraların karşısındaydı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yaptığı açıklamada, Avrupa dayanışmasının kıymetinin altını çizerek, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna’ya “Türk telaffuzunun tırmanması ve bölgeyi istikrarsızlaştıran eylemler” ile Doğu Akdeniz’deki durum hakkında bilgi verdiğini aktardı.

Dendias, buna cevap olarak, Fransa Dışişleri Bakanı’nın “Gelişmeleri yakından izleyeceğiz ve hakikaten sizin tarafınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz.” dediğini açıkladı.

SAVUNMA İŞ BİRLİĞİNDE YENİ ADIMLAR

Colonna, Yunanistan ile müttefik ve dost bir ülke olduklarına ve egemenliğine yönelik tehditlere karşı dayanışma içinde olacağına dair açık tabirlerde bulundu. Fransız bakan, Yunan mevkidaşının kendisini, “bölgedeki son gelişmeler, Yunanistan’ın egemenliğine yönelik tehditler ve birtakım ortaklarımızın tasa yaratıcı açıklamaları” konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Yunan basını, burada Türkiye’yi işaret ettiklerini öne sürdü.

Göreve başladıktan sonra Paris’teki birinci görüşmelerinde Fransız Dışişleri Bakanı ile yaptığı ortak açıklamalarda Nikos Dendias, Fransa’ya “arkasını dönmeden her vakit Yunanistan’ın yanında olduğunu” söyleyerek teşekkür etti ve Fransız silahları sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücünün her türlü düşmana karşı tesirini artırdığını savundu.

Dendias, Yunanistan ve Fransa ortasındaki savunma iş birliğine de dikkat çekerken, “Yunanistan tıpkı vakitte bizim için büyük bir ortaktır. Yakın vakitte çağdaş “Belharra” fırkateynlerini almaya karar verdik. Fransız Rafales’leri aslında Yunanistan semalarında uçuyor. Fransa sayesinde Yunanistan’ın caydırıcı gücü artıyor.” dedi.