ABD’den Kaşıkçı’nın eşi için flaş karar: Çarpıcı Türkiye detayı

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 5 yıl önce öldürülen Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın eşi Hanan Elatr’ın ABD’ye yaptığı sığınma başvurusu kabul edildi.

ABD istihbaratı, cinayetle ilgili değerlendirmesinde, Suudi gazetecinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın onayıyla öldürüldüğü sonucuna varmıştı. Hanan Elatr, güvenliğinden endişe ederek Ağustos 2020’de ABD’ye gitmiş ve sığınma başvurusunda bulunmuştu. Elatr’ın başvurusu kabul edildi ve kendisine 28 Kasım’da ABD tarafından daimi oturum izni verildi.

ELATR: BENİM İÇİN BİR KAPI AÇTILAR, ARTIK KORKMAYACAĞIM

Konuya ilişkin BBC’ye konuşan Elatr, başvurusuyla ilgili olarak, “Cemal’in hayatına son verdiler, benim hayatımı da mahvettiler ancak kazandık.” ifadelerini kullandı.

Hanan Elatr, ülkesi Mısır’a ya da 25 yıldan uzun süre yaşadığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) can güvenliği olmayacağını söylemişti. Dubai merkezli Emirates Havayolları’nda kabin görevlisi olan Elatr, ABD’nin Maryland eyaletinde yaşıyor ve sığınma başvurusunun sonucunu bekliyordu. Elatr’a Ekim 2021’de ABD’de çalışma izni verilmişti. ABD Başkan Joe Biden ve yönetimine minnettar olduğunu söyleyen Elatr, “Benim için bir kapı açtılar. Artık korkmayacağım.” açıklamasında bulundu.

ELATR, TÜRKİYE’DEN KAŞIKÇI’NIN ELEKTRONİK CİHAZLARINI İSTİYOR

Hanan Elatr, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi nedeniyle Suudi Arabistan’dan tazminat talep ediyor; Türkiye’den de Kaşıkçı’ya ait elektronik cihazların kendisine teslim edilmesini istiyor.

Elatr, Pegasus isimli casus yazılımı geliştiren İsrail şirketi NSO Group’a dava açmayı da düşünüyor. Pegaus’un dünya çapında otoriter yönetimlere satıldığı iddia ediliyor. BBC iddialarla ilgili olarak NSO Group’la iletişime geçti ancak şirketten yorum taleplerine yanıt alamadı. Şirket daha önce suçlamaları reddetmişti. Elatr’ın avukatı Randa Fahmy ise, “Cemal için adaleti, Hanan için de barışı ve adaleti tesis etmekte kararlıyız.” dedi

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx