Android devi abarttı! 7 yıl güncelleme desteği sözü!

Bu, en azından yeni donanım veya işletim sistemi özellikleriyle karşılaştırıldığında alışveriş yapanlar için o kadar da heyecan verici olmayabilir ancak Google’ı rekabette oldukça öne çıkarıyor ve sonuçta hem tüketiciler hem de çevre için bir nimet olabilir.

Daha önce, Google’ın telefonlarını destekleyecek güncellemelere ilişkin politikası beş yıldı (en azından Pixel 6 ve sonrası için), ki bu bile başlı başına küçümsenecek bir şey değildi. Fazladan iki yıl, potansiyel olarak tüketicileri yepyeni bir telefona para harcamaktan kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda bazı yaşlanan Piksellerin aynı hızla çöp sahasına atılmasını da önleyebilir. Yalnızca 2022 yılında tahminen beş milyar telefon çöpe atıldı ve bu da diğer ilgili tehlikelerin yanı sıra potansiyel olarak zehirli kimyasalların yeraltı sularına karışmasına yol açtı. Kaç tüketicinin Piksellerinin artan raf ömründen tam olarak yararlanacağını söylemek yine de imkansız.

Android devi abarttı! 7 yıl güncelleme desteği sözü!

Ne olursa olsun, Google açıkça doğru yönde adım atıyor ve umarım bazı rakipleri üzerinde de baskı yaratabilir. Apple, yazılım desteğini uzatma konusunda kesin bir taahhütte bulunmadı ancak telefonları genellikle beş ila altı yıllık güncellemeler alıyor.

İşin Android tarafında, destek çok daha acımasız olabilir: Android Authority’nin üretici güncelleme politikalarının kapsamlı bir listesi, çoğu markanın yalnızca yaklaşık iki yıllık destek sunduğunu ve birçoğunun herhangi bir süre veya dönem taahhüt etmeyi reddettiğini ortaya çıkardı. Birkaç istisnadan biri, Şubat 2022’de birçok modeline dört nesil Android güncellemesi ve beş yıllık güvenlik yaması sağlayacağını duyuran Samsung oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx