Borsa İstanbul’da 8 şirket güne tedbirler başlayacak

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada 8 şirkete Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında çeşitli tedbirler getirildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre işlemlere başladığı tarihten bu yana 15 iş gününde tavan fiyatından işlem gören TARKM payının bugün seans başından geçerli olmak üzere 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem göreceği bildirildi.

Böylece TARKM payında halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri de tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

VBTYZ payı, bugünden başlamak üzere 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

CASA, QNBFL, SODSN ve TETMTpayları, 04/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor.

İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

KFEIN ve REEDR payları için bugün seans başından 03/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda mevcutta uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri de brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx