Cildi günden güne öldürüyor! Alışkanlıklar yüzü mahvediyor

1- Saç ürünlerinizin cilde temas etmesine izin vermek

Şampuanınız, saç kreminiz ve diğer saç şekillendiricileriniz dahil olmak üzere pek çok saç ürünü, cildinizde gözenekleri tıkayan etkiler yaratır. Cildinizde sivilce, saç derinizde ve yüzünüzde diğer tahrişler gibi sivilcelere neden olur. Bunun nedeni saç ürünlerinin genellikle cildinizin gözeneklerini tıkadığı bilinen sülfatlardan oluşmasıdır.

Bunu önlemek için sülfatsız saç ürünlerine geçmeyi düşünmelisiniz. Ayrıca daha iyi koruma için alnınıza ter bandı takmanız ve saç ürünleri kullanımınızda yüzünüzü temiz bir havluyla kapatmanız faydalı olacaktır.

2- Çok fazla cilt bakım ürünü kullanmak

Cilt bakım ürünlerindeki koruyucular ve bileşenler sivilce oluşumuna aktif olarak katkıda bulunabileceğinden ve cildinizin kötüleşmesine neden olabileceğinden, birkaç cilt bakım ürünü arasında geçiş yapmak cildiniz için zorlayıcı olabilir. Buna aşırı kullanıldığında cildinizi olumsuz etkileyebilecek sivilce cilt bakım ürünleri de dahildir. Farklı cilt bakım ürünlerini denemek yerine 1 veya 2 ürüne bağlı kalmayı deneyin ve cildinizde faydalı bir etki yaratmaları için onlara zaman tanıyın.

3- Yüz epilasyon ürünlerinin yanlış kullanılması

Gözenekleri tıkayan komedojenik ürünlerle yüz tüylerinin uygunsuz şekilde alınması, sıklıkla yüzünüzde sivilce oluşumuna neden olabilir. Yüzünüzdeki tüyleri doğru bir şekilde temizlediğinizden ve cildinizde daha fazla tahrişi önlediğinizden emin olmak için, gözenekleri en sık tıkayan bileşenler (hindistancevizi yağı , hurma yağı ve buğday tohumu gibi) içeren ürünlerden kaçının, toksik olmayan kozmetik ürünleri tercih edin ve komedojenik olmayan etiketleri aramaya çalışın.

4- İşlenmiş yiyecekler yemek

Kek veya hamburger gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler sivilce oluşumuna neden olabilir. Yüksek glisemik indeksi nedeniyle karbonhidrattan zengin besinler kan şekerini doğrudan etkileyeceği için ciltte tahrişi tetikleyebilir.

Cildinizin yüksek karbonhidratlı beslenmeden olumsuz etkilenmemesini sağlamak için atıştırmalıkları azaltıp daha sağlıklı maddeler içeren yüksek proteinli gıdalara yönelmelisiniz.

5- Yüzüstü uyumak

Yastığınız her şeyi emer ve uyuduğunuzda yüzünüz yastığınızdaki tüm malzemelere sıkı sıkıya bastırılır bu da sivilce oluşumuna ve gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur.

Uykumuzda sıklıkla salyalarımız akar, özellikle de yüzümüzün bir tarafına yattığımızda bu da gözeneklerimizin tıkanmasına ve yüzümüzün sivilce salgınlarına ve cilt tahrişine neden olabilecek olumsuz maddeleri emmesine neden olur. Cildinize bu zararı vermekten kaçınmak için sırt üstü uyumayı deneyin.

6- Yüzü bir bezle aşırı derecede ovmak

Yüzünüzü bir bezle çok fazla ovduğunuzda, cildinizi ekstra pul pul dökülmeye maruz bırakırsınız ve bu da teninize olumsuz etki eder. İstenmeyen cilt tahrişine neden olmayacağınızdan emin olmak için yüzünüzü haftada 3 ila 4 kez bir bezle yıkayın ve gereksiz peelingi en aza indirin.

7- Sabahları yüzü yıkamamak

Yağ, kir ve bakteri birikmesi uzun bir gece uykusunun sonucudur. Gece uyuduğumuzda cildimiz bir onarım sürecinden geçer ve bu da cildimizin yağ ve toksin üretmesine neden olur.

Bu birikim sabahları düzgün bir şekilde temizlenmezse, yüzümüzü ciddi şekilde yaşlandırabilir, daha fazla kırışıklığa doğrudan katkıda bulunabilir ve güneş kremi gibi cilt bakım ürünlerine zarar verebilir. Bu nedenle tazelenmeniz, gözeneklerinizi temizlemeniz ve güne daha taze bir ciltle başlamanız için sabah ilk iş yüzünüzü yıkamanız önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*