İsrail’in Gazze’de Binlerce Sivili Katletmesine Sinirlenen Angelina Jolie İsyan Etti

Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, sosyal medya hesabından bir isyan yazısı yayınladı. İsrail’in Gazze’ye karşı durmadan gerçekleştirdiği saldırılarına karşılık yardım çağrısında bulunan Jolie, masum sivillerin katledilmesine birilerinin dur demesi gerektiğini vurguladı.

7 Ekim’de başlayan ve hala süren İsrail-Filistin savaşı masum sivillerin canına mal oluyor.

7 Ekim günü sabahı ‘Aksa Tufanı’ adında başlatılan operasyonun ardından, İsrail’in Hamas’a yönelik saldırıları Gazze Şeridi’nde başladı. Gazze’ye yönelik saldırılarına hız kesmeden günlerdir devam eden İsrail, hastaneleri bombalaması ile tüm dünya basınının tepkisi çekti.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve bir an önce son bulmasını istediği bu savaş için sosyal medyada Filistin’e destek mesajları yağmaya başladı.

İsrail’in aman vermediği Gazze Şeridi için pek çok ünlü isim paylaşımlar yapmaya başladı. Dünyaca ünlü isimler Filistin’e destek mesajları yayınlarken terörü lanetlediklerini söyledi.

Bunlardan biri de Angeline Jolie oldu.

İsrail’in Gazze’deki sivilleri hedef almasına sinirlenen ve buna tepki gösteren Angeline Jolie, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla yardım çağrısında bulundu.

Instagram hesabında yaptığı paylaşımla Gazze’deki katliama tepki gösteren Jolie, “İsrail’de yaşananlar bir terör eylemidir.” dedi.

‘Dünyanın her yerindeki milyonlarca kişi gibi ben de son haftaları İsrail’deki terör saldırısına, pek çok masum sivilin ölümüne hasta ve kızgın olarak ve en iyi nasıl yardım edebileceğimi düşünerek geçirdim. Ben de her rehinin derhal ve güvenli bir şekilde eve dönmesi için ve sevdikleri birinin öldürülmesinin hayal edilemeyecek acısını taşıyan aileler için dua ediyorum. İsrail’de yaşananlar bir terör eylemidir. Ancak bu, Gazze’de gidecek hiçbir yeri olmayan, yiyecek ve suya erişimi olmayan, tahliye imkanı olmayan ve hatta sığınmak için sınırı geçme gibi temel bir insan hakkı olmayan sivil halkın bombalanması sırasında kaybedilen masum hayatları haklı gösteremez.’

22 gündür süren saldırıda 8 bine yakın masum sivilin hayatını kaybettiği sürece değinen Angeline Jolie, buna bir “dur” denmesi gerektiğini söyledi.

‘Gazze’de, onlarca yıldır yerinden edilme ve vatansızlığın yanı sıra yaklaşık 20 yıldır şiddetli bir abluka altında yaşayan 2 milyondan fazla insan (yarısı çocuk) bulunuyor. İçeri giren az sayıdaki yardım kamyonu, ihtiyaç duyulanın bir kısmıdır ve bombalama, her gün umutsuz yeni insani ihtiyaçlara neden olmaktadır. Yakıt ve su yardımının reddedilmesi, toplu olarak bir halkı cezalandırıyor. İnsanlık acil ateşkes talep ediyor. Filistinlilerin ve İsraillilerin hayatları ve dünya çapındaki tüm insanların hayatları eşit derecede önemlidir. Sivil kayıpları önleyecek ve hayat kurtaracak her şey yapılmalıdır. Pek çok kişi gibi ben de tıbbi yardım çalışmalarına bağışta bulundum. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın çalışmalarını desteklemeyi seçtim ve onların raporlarını yakından takip ediyorum.’

Ardından bir alıntı paylaşarak sözlerini noktaladı.

‘Eviniz bir köpekbalığının ağzı olmadığı sürece kimse evden ayrılamaz. Ancak tüm şehrin koştuğunu gördüğünüzde, sınıra doğru koşarsınız. Komşularınızın boğazlarından kan solurken da sizden daha hızlı koştuğunuzu görürseniz… Evden ancak, ev kalmanıza izin vermediğinde ayrılırsınız.’

Warsa Shire-Home

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx