Katliam için 14 milyar dolar ayırdı

Çarşamba günü işgalci güç İsrail’i ziyaret eden ve katil Başbakan Binyamin Netanyahu ile sarmaş dolaş poz veren ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’deki katliamın devam etmesi için 14 milyar dolar talep edecek. Dün gece İsrail dönşü Beyaz Saray’da Ulusa Sesleniş konuşması yapan ABD Başkanı, İsrail’in Gazze’ye saldırısını, Rusya Ukrayna Savaşı’na bağladı. ABD Kongresi’nden talep edeceği bütçenin daha önce hiç görülmemiş şekilde İsrail’in güvenliğine olan bağlılığını teyit edeceğini aktaran Biden, “Bu akıllı bir yatırım. Nesiller boyunca Amerikan güvenliğine kar sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu. Kongre’nin fonlamasını talep ettiği “güvenlik paketi”nin İsrail’in askeri üstünlüğünü güçlendireceğini kaydederek, “Bölgedeki diğer hasım aktörlerin İsrail’in hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu görmelerini sağlayacağız ve çatışmanın yayılmasını engelleyeceğiz” diye konuştu.

Paketten füzeler çıktı

Filistin direniş örgütü Hamas ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırısını bir tutan Biden, faşist ve terör politikalarının uygulayıcısı İsrail’i ise bir “demokrasi” olarak değerlendirdi. Biden’ın işgalci güç için ayırdığı 14 milyar dolardan ise saldırı silahlarıyla dolu bir paket çıktı. Katliam paketinin hassas güdümlü mühimmat, Demir Kubbe cephanesi ikmali, 155 milimetrelik havan mermileri, küçük çaplı bombalar ve güdümsüz bombaları hassas mühimmata dönüştüren JDAM kitleri gibi silahları kapsadığı belirtildi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) daha önce Demir Kubbe için ihtiyaç duyulan önleyici mühimmatın sağlanmaya başlayacağı duyurusunda bulunmuştu.

2 haftada 1000 ton silah

İsrail Savunma Bakanlığı, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının “Aksa Tufanı” saldırısını başlattığı 7 Ekim’den bu yana dışarıdan İsrail’e 1000 ton silah ve cephane getirildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, askeri ambulanslar ve tıbbi ekipman taşıyan bir kargo uçağının daha bu sabah İsrail’in güneyindeki Ramon Havalimanı’na indiği belirtildi. Açıklamada, bunun 7 Ekim’den bu yana İsrail’e ekipman taşıyan 45’inci uçak olduğu ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx