Samsung çip üretiminde kesintileri uzatmayı planlıyor

Samsung küresel hafıza belleği çipi piyasası için en kötü dönemin geride kaldığını ancak talebin yapay zekada kullanılan yüksek kaliteli çiplerle sınırlı kalması nedeniyle üretim kesintilerini uzatmayı planladığını açıkladı.

Samsung’un bu açıklaması, yarı iletken piyasasında daha önce benzeri görülmemiş ve şirketin yılın ilk altı ayında, esas gelir sağlayan çip işinden rekor seviyedeki 7 milyar dolar operasyonel zararına neden olan sorunların altını çiziyor.

Pandemi sonrası görülen toparlanmanın ardından küresel ekonomide görülen yavaşlama ve yüksek faiz oranları, birçok tüketici ürününe yönelik talebin azalmasına neden oldu.

‘ÜRETİM KESİNTİLERİ MUHTEMELEN DEVAM EDECEK’

Samsung tarafından yapılan açıklamada “Endüstri genelinde üretim kesintileri muhtemelen yılın ikinci yarısında da devam edecek, müşterilerin çip stoklarını azaltmaya devam etmesiyle de talebin kademeli olarak toparlanması bekleniyor” denildi.

Samsung’un bellek işinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jaejune Kim, şirketin üretim kesintilerini uzatacağını ve NAND çipleri de dahil olmak üzere belli ürünlerin üretiminde ek değişikliklere gideceğini söyledi. NAND çipleri dijital verileri depolamada kullanılıyor.

Kim ayrıca, şirketin bellek çipi stoklarının mayıs ayında zirve seviyeye yükseldikten sonra hızla azaldığını kaydetti. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx