Türkiye’yi ikna etmeye çalışıyor ama İsveç’in ‘teröre destek’ inadı sürüyor

NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç, önceki gün terör örgütü PKK destekçilerinin başkent Stockholm’de yeni bir gösterisine daha ev sahipliği yaptı. Polis eşliğindeki yürüyüş yaklaşık 3.5 saat sürdü. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ve İsveç’in üyelik için üzerine düşen her şeyi yaptığını söylediği esnada gerçekleşen teröre destek etkinliği, Türkiye’nin tepkisini çekti.

YENİ YASAYA TEPKİ

Gösteriye katılan terör örgütü PKK sempatizanları, 1 Haziran’da yürürlüğe giren yeni terörle mücadele yasası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı sloganlar attı. Söz konusu yasa kapsamında terör örgütü faaliyetlerinde bulunanlara 4 ila 8 yıl arasında değişen hapis cezaları verilebilecek. Yeni düzenleme ile terör örgütlerini finanse eden ve destekleyenlerin gözaltına alınması ve yargılanması da mümkün hale geldi. Stockholm yönetiminin teröre destek veren mitinglere sürekli izin vermesinin, 12 Haziran’da İsveç, Türkiye ve NATO’nun bir araya geleceği toplantıda gündeme gelmesi beklenirken önceki günkü gösteriye onay verilmesi, düşünce ve toplanma özgürlüğü olarak savunulmuştu.

TÜRKİYE’YE ONAY BASKISI

Rusya’nın işgaliyle başlayan Ukrayna krizi sonrasında Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olma kararı almıştı. NATO üyeliği için diğer tüm ülkelerin onayı gerekirken Türkiye, bu ülkelerden teröre desteğin kesilmesini talep etmiş, şartları yerine getiren Finlandiya’ya yeşil ışık yakmıştı. Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO zirvesi öncesinde İsveç, Türkiye’nin onayını almak için bir takım adımlar atsa da bu tür eylemlerin sürmesi Stockholm’ün hedefine ulaşmasını zorlaştırabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*